Potravinári žiadajú zastaviť rokovania o TTIP

Potravinárska komora Slovenska (PKS) vyzýva vládu Slovenskej republiky, aby sa pridala k požiadavke Francúzska a Rakúska, ktoré žiadajú zastaviť rokovania o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Dohoda o voľnom obchode medzi Európskou úniu a USA by podľa PKS v oblasti potravinárstva znížila ochranu spotrebiteľov a bezpečnosť potravín.

12.09.2016 11:50
debata (5)

„Vláda by v tak dôležitej téme nemala mlčať. Napriek tomu, že Slovensko je malou krajinou, nemala by rezignovať na obhajobu záujmov svojich občanov a budúceho rozvoja," uviedol prezident PKS Daniel Poturnay. Podľa vyjadrení PKS zástupcovia potravinárov od začiatku rokovaní upozorňovali na riziká TTIP nielen pre slovenských, ale aj pre európskych potravinárov a poľnohospodárov a spotrebiteľov.

PKS kritizuje, že avizované diskusie o TTIP mali byť dostupné verejnosti, ale podľa nich sa informácie v dostatočnom rozsahu nedostávali ani poslancom europarlamentu. Okrem toho sa komora obáva, že TTIP by v sektore priniesla napríklad predaj geneticky modifikovaných potravín.

„USA prijímajú naďalej rozhodnutia, ktoré nás nepresvedčili o tom, že by chceli kvôli uzatvoreniu dohody TTIP meniť svoje vnútroštátne pravidlá. Naopak, od EÚ očakávajú, že nebude robiť prekážky dovozu, a to dovozu napríklad aj chlórovaných kurčiat. Tento technologický postup ošetrenia hydinového mäsa je v EÚ neprípustný,“ zdôvodnila PKS.

Za vážne riziko zástupcovia potravinárov považujú mechanizmus riešenia sporov, pri ktorom môžu americké koncerny žalovať priamo členské krajiny EÚ. Komora zároveň kritizuje, že v dohode chýba garancia vymožiteľnosti na úrovni jednotlivých štátov USA.

„Som presvedčený, že po výsledku referenda o brexite stratila Európska komisia legitímny mandát rokovať o takýchto dôležitých dokumentoch, a to až do konania bratislavského summitu EÚ a dôslednej implementácie jeho záverov,“ skonštatoval Poturnay.

Nastavenie Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ na najbližšie roky na podporu stredných a malých poľnohospodárov a potravinárskych podnikov programovo predurčuje ich neschopnosť konkurovať americkým konglomerátom. Prípadný podpis TTIP by pre slovenský agropotravinársky sektor znamenal ešte ťažší úder ako vstup do EÚ, uzavrela PKS.

Potravinárska komora Slovenska je záujmové združenie, ktoré sa zaoberá podporou rozvoja legislatívy, konkurencieschop­nosti, priemyslu, ochrany spotrebiteľa a životného prostredia. Na Slovensku pôsobí od roku 2002 a združuje 47 členov.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #USA #TTIP