Úroda obilia na Slovensku dosiahne nový rekord

Tohtoročná úroda hlavných obilnín na Slovensku bude zrejme najvyššia od vzniku štátu v roku 1993.

26.08.2016 12:25
debata (8)

Vyplýva to z najnovšieho odhadu Štatistického úradu SR, ktorý výhľad úrody oproti predchádzajúcej prognóze zvýšil na 3,2 milióna ton. Doteraz štatistici očakávali úrodu 2,97 milióna ton.

Ak sa odhad naplní, znamenalo by to oproti minulému roku vyššiu úrodu o 11,4 percenta. Už v uplynulých dvoch rokoch bola úroda obilnín v krajine nadpriemerná.

Výmera osiatych plôch sledovaných obilnín na Slovensku stúpol v porovnaní s minulým rokom o 1,8 percenta na 570 500 hektárov. Priemerný hektárový výnos by sa mal zvýšiť na 5,61 tony z 5,17 tony v minulom roku.

Najčastejšie pestovaným obilím na Slovensku je pšenica. Odhadovaná úroda tejto plodiny sa oproti vlaňajšku zvýši o 18,3 percenta na 2,46 milióna ton.

Nadpriemernú úrodu obilia naznačovali už prvé výsledky úrody. Farmári v júli ale upozornili, že výkupné ceny obilia klesli a že na skladoch im zostali zásoby ešte z vlaňajška.

Výrazne vyššiu úrodu oproti vlaňajšku očakávajú slovenskí štatistici aj u ďalších plodín, u kukurice, zemiakov, repky, slnečnice či sóje, a to najmä s ohľadom na vyššie hektárové výnosy. O 11,9 percenta sa podľa odhadu zvýši aj úroda cukrovej repy, mierne by sa mala znížiť úroda hrachu.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo #žatva #obilie
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy