Fitch varovala Turecko pred zhoršením úverového ratingu

Medzinárodná ratingová agentúra Fitch ponechala úverové hodnotenie Turecka na stupni BBB-mínus, teda na najnižšej priečke investičnej kategórie.

20.08.2016 12:53
debata (15)

Zhoršením ratingového výhľadu zo stabilného na negatívny ale agentúra v piatkovej správe varovala pred možnosťou zníženia tureckého ratingu do investične „podradnej“ kategórie. Svoj krok vysvetlila zvýšenými politickými rizikami po pokuse o puč z 15. júla.

„Júlový neúspešný pokus o prevrat potvrdzuje zvýšené riziká pre politickú stabilitu,“ konštatovala Fitch podľa agentúry Reuters. Neistotu v tomto ohľade vytvorili následné represie a rozsiahle čistky, najmä prepustenie 70 000 zamestnancov verejného sektora.

„Politická neistota by mala mať vplyv na hospodársky výkon a predstavuje riziká pre ekonomickú politiku,“ dodala agentúra.

Fitch aj konkurenčná agentúra Moody's hodnotí Turecko najnižším stupňom v investičnej kategórii. Vďaka tomu môžu turecké štátne dlhopisy nakupovať aj konzervatívne zamerané fondy, ktoré podmieňujú investície tým, že príslušná krajina má známky investičného stupňa u najmenej dvoch agentúr. Moody's niekoľko dní po puči oznámila, že turecký rating podrobí prehodnoteniu s ohľadom na možné zhoršenie.

Ďalšie agentúra Standard & Poor's znížila svoj rating Turecka minulý mesiac hlbšie do neinvestičnej kategórie a jeho výhľad zmenila na negatívny. Minulý týždeň znížila svoj rating Turecka aj agentúra Dun & Bradstreet (D&B)

Fitch v piatok uviedla, že odpor verejnosti voči puču a jednotný postoj väčšiny politických strán by mohli politickú neistotu zmierniť. Bezpečnostná situácia v krajine sa však zhoršila, uviedla agentúra s odvolaním sa na ďalšie ozbrojené útoky, najmä na juhovýchode Turecka.

K zhoršeniu samotného ratingu by došlo v prípade dlhšej alebo prehlbujúcej sa politickej nestability, zhoršovania bezpečnostnej situácie alebo zosilnenia geopolitických tlakov, ktoré by podkopali ekonomiku a vierohodnosť ekonomickej politiky, uviedla Fitch.

15 debata chyba
Viac na túto tému: #rating #Fitch #Turecko