Dobrá úroda na poliach, poľnohospodári na Agrokomplexe

V Nitre sa vo štvrtok začala Medzinárodná poľnohospodárska a potravinárska výstava Agrokomplex. V poradí 43. ročník výstavy potrvá do 21. augusta.

18.08.2016 20:00
debata

Prezident Andrej Kiska na otvorení vyzdvihol význam poľnohospodárstva ako kľúčového odvetvia pre Slovensko. „Na vidieku u nás žije viac ako 50 percent obyvateľstva. Spolu s Írskom je to najväčšie percento v celej Európskej únii, ale zamestnanosť v poľnohospodárstve je len niečo cez dve percentá, pričom v EÚ dosahuje takmer päť percent,“ povedal Kiska. Ako ďalej dodal, podiel slovenských produktov v našich obchodoch je len niečo vyše 40 percent, pričom v susednom Rakúsku je to napríklad až 85 percent.

Podľa slov premiéra Roberta Fica vyzerá tohtoročná úroda veľmi dobre. "Ak mám správne údaje, tak môžeme hovoriť o jednej z najlepších úrod za posledné roky, dokonca sa hovorí o nebeských výnosoch repky ako aj ďalších produktov,“ povedal Fico. Zároveň podotkol, že v prípade zlej úrody stále počúva, že niektoré potraviny musia zdražiť. Keď je však úroda rekordná, neodráža sa to na znížení cien potravín.

Fico tiež upriamil pozornosť na septembrový summit premiérov a prezidentov na Slovensku. "Pravdepodobne padnú aj tvrdé slová na adresu poľnohospodárskej politiky. Preto vítam, že slovenské predsedníctvo v EÚ si nastavilo tri veľmi jasné priority,“ uviedol.

Prvou prioritou je postavenie farmára v potravinovom reťazci a boj proti nekalým praktikám, ďalšou je znižovanie administratívnej záťaže pre farmárov najmä v súvislosti s európskou poľnohospodárskou politikou. Treťou prioritou je otázka ochrany lesov a dôrazné postavenie sa Európskej únie k lesnej politike.

Na výstave Agrokomplex sa na ploche viac ako 30-tisíc metrov štvorcových predstavuje vyše 500 vystavovateľov zo Slovenska, z Českej republiky, Maďarska, Poľska, Srbska, Holandska, Slovinska a Bulharska. Ako informoval PR manažér Agrokomplexu Martin Lužbeťák, výstava by mala podľa očakávaní pritiahnuť okolo stotisíc návštevníkov. Súčasťou Agrokomplexu je aj Národná výstava hospodárskych zvierat, ktorá láka na predvádzanie hospodárskych zvierat, prezentáciu drobnochovu, súťaže i odborné poradenstvo. V rámci sprievodného programu predvedie Národný žrebčín Topoľčianky so svojimi koňmi voltíž aj štvorylku.

Súčasťou Agrokomplexu je aj sprievodný program pre odbornú verejnosť. Rôzne konferencie, prezentácie či diskusné okrúhle stoly privádzajú na výstavisko pod Zoborom odborníkov, ktorí spoločnou diskusiou posúvajú sféru poľno­hospodárstva i potravinárstva o ďalší krok vpred, uviedol Lužbeťák.

Vďaka Programu rozvoja vidieka SR 2014–2020 môžu v pavilóne F zažiť návštevníci slovenský vidiek interaktívnou zážitkovou formou. Podujatie Chuť tradícií a krásy vidieka prináša okrem esteticky naaranžovanej cesty zrnka k výslednému produktu aj novinku – spievajúce rastliny. Ukážky chovu mláďat pre tých najmenších poskytne Gazdovský dvor.

Slovenské poľnohospodárske múzeum v areáli Agrokomplexu otvorilo svoju expozíciu, ktorá približuje dejiny poľnohospodárstva na našom území. Návštevníkom ponúkne Traktorparádu historických traktorov, Nitriansku poľnú železnicu s parným vláčikom, senobranie či mlátenie obilia parnou lokomobilou.

debata chyba
Viac na túto tému: #poľnohospodárstvo #Agrokomplex