Hypotéky pre ľudí budú menej dostupné

Dostať lacnú pôžičku na nehnuteľnosť bude pre tých, ktorí nemajú úspory, oveľa ťažšie. Národná banka Slovenska sprísňuje pre domáce finančné domy podmienky poskytovania hypoték.

14.08.2016 20:00
debata (26)

Odôvodňuje to tým, že aktuálne nízke úroky sa raz skončia a nezodpovedné zadlžovanie Slovákov môže vyústiť do hromadných exekúcií nehnuteľností. Mesačné splátky dnešných lacných hypoték pravdepodobne už o pár rokov vzrastú o desiatky až stovky eur. Už aj tak napnuté rozpočty slovenských rodín nemusia také razantné zdražovanie zvládnuť. V takom prípade nasleduje exekúcia znamenajúca stratu vlastnej strechy nad hlavou.

„Hlavným dôvodom obmedzovania 100-percentných úverov na bývanie je snaha o zdravý a dlhodobo udržateľný vývoj na trhu úverov na bývanie aj na trhu nehnuteľností,“ vysvetlila hovorkyňa Národnej banky Slovenska Martina Solčányiová. Od začiatku budúceho roka tak domáce finančné domy môžu stopercentnú hypotéku poskytnúť len 10 percentám najlepšie zarábajúcich klientov. Zvyšní klienti bánk musia mať buď vlastné úspory, alebo si chýbajúce peniaze požičať cez drahý spotrebný úver. Práve vysoké úroky na spotrebných úveroch majú ľudí bez úspor odradiť od nezodpovedného zadlžovania.

Aktuálne sú priemerné úroky na úveroch na bývanie vo výške 1,79 percenta. Spotrebné úvery banky predávajú za ročný úrok 11,95 percenta. Obozretnejší prístup pri poskytovaní hypoték ľuďom Národná banka Slovenska odporúčala domácim finančným domom už v koncom roka 2014. Po novom nahradila odporúčanie príkazom, ktorý musia rešpektovať všetky banky podnikajúce na Slovensku. Neregulované poskytovanie 100– percentných pôžičiek na vlastnú strechu nad hlavnou totiž môže v budúcnosti spôsobiť ľuďom veľké problémy.

Najväčšia domáca banka, Slovenská sporiteľňa, so sprísnením pravidiel nemá problém. „S nastavením jasných pravidiel pre celý trh súhlasíme. Tieto opatrenia by nemali mať závažný dosah na dostupnosť úverov na bývanie. Slovenská sporiteľňa poskytuje úvery zodpovedne a už pred zavedením odporúčaní NBS tento limit spĺňala,“ reagoval pracovník komunikačného oddelenia Slovenskej sporiteľne Lukáš Havlík.

Vyššie úroky zdražia splátky

Pri aktuálnom priemernom hypotekárnom úroku na úrovni 1,79 percenta ročne je mesačná splátka 100-tisícovej hypotéky splatnej o 30 rokov 359 eur. Ak by sa úroky vrátili na hodnotu spred troch rokov, banky by nové hypotéky predávali s 3,95-percentným úrokom. V takom prípade by mesačná splátka tej istej hypotéky vyskočila o 116 eur na 475 eur za mesiac. Aktuálne nízke úroky majú totiž ľudia isté len počas fixovania úrokovej sadby. Po uplynutí väčšinou trojročného obdobia budú finančné domy stanovovať výšku úrokov pri hypotéke nanovo v závislosti od úrokov na slovenských dlhopisov. Tie sú aktuálne rekordne lacné pre prebiehajúce tlačenie peňazí zo strany Európskej centrálnej banky. No po jeho ukončení pôjdu raz úroky na vkladoch aj úveroch opäť hore a Slováci budú bankám mesačne platiť oveľa viac ako dnes.

Banky dnes preverujú schopnosť ľudí splácať hypotéky aj v prípade stúpnutia úrokov o dva percentuálne body. V praxi by tak nemal byť problém, ak úroky z úverov na bývanie vzrastú zo súčasných 1,79 percenta na 3,79 percenta. Ak pôjdu hore viac, môžu prísť aj na Slovensko podobné problémy, aké zažili Spojené štáty americké na začiatku finančnej krízy. V roku 2008 ľudia žijúci za Atlantickým oceánom nedokázali pre zvýšenie úrokových sadzieb splácať svoje hypotéky a vo veľkom prichádzali o svoje byty a domy. Navyše predražené ceny nehnuteľnosti po prasknutí hypotekárnej bubliny prudko klesli a ľuďom ostávali veľké dlhy aj po exekúciách. Jediným riešením boli osobné bankroty, ktoré znamenali veľké množstvo nesplatených bankových úverov a odštartovali krachy samotných bánk.

Vysoké ceny nehnuteľností

Náznaky zopakovania tohto scenára aj na Slovensku je dnes možné pozorovať pri rýchlo rastúcich cenách nehnuteľností. „Priemerná cena nehnuteľností na bývanie na Slovensku v 2. štvrťroku 2016 vzrástla na hodnotu 1 279 eur za štvorcový meter. Znamená to medzištvrťročný rast o 3,4 percenta a medziročný rast o 4,8 percenta,“ uvádza v analýze cien slovenských nehnuteľností Národná banka Slovenska.

Najviac zdražujú nehnuteľnosti vo väčších mestách a v oblastiach s dostatkom pracovných príležitostí. „Dnes keď poviem svojím kolegom, za čo som v Bratislave pred piatimi rokmi kúpil trojizbový zrekonštruovaný byt, tak mi nechcú veriť. Dvadsaťročný byt za rovných 92-tisíc eur, za čo sa dnes predávajú 2-izbové byty a ceny 3-izbových bytov sa vyšplhali na 110-tisíc až 120-tisíc eur,“ povedal Jaroslav Peško z Bratislavy.

Prísnejšia regulácia Národnej banky Slovenska v praxi predraží ceny nehnuteľnosti hlavne ľuďom bez úspor. V prípade poskytnutia 90-percentnej hypotéky si totiž Slováci stále môžu zvyšných 10 percent požičať cez spotrebný úver. Ak toto opatrenie ľudí bez úspor nezastaví od nezodpovedného zadlžovania, Národná banka plánuje podľa neoficiálnych informácií pritvrdiť a ľuďom bez úspor umožní brať len hypotéky financujúce 80 percent ceny nehnuteľností. Menšie poskytovanie hypoték zároveň minimálne spomalí súčasný prudký rast cien domov a bytov.

© Autorské práva vyhradené

26 debata chyba
Viac na túto tému: #banky #dom #byt #hypotéka #NBS