Podľa viacerých ekonómov sú tieto čísla prehnané, zhodujú sa však v tom, že Briti utrpia miliardové škody, čo si vyžiada rozsiahle uťahovanie opaskov.
Veľké nejasnosti, čo sa týka najbližšieho ekonomického vývoja Albionu, asi najlepšie dokumentujú odhady analytikov. Podľa niektorých môže ekonomika Veľkej Británie po brexite klesnúť o nepatrných 0,1 percenta. Podľa iných však až o 14 percent.
Ekonomický pokles
„Odchod z EÚ je jednosmerným lístkom k chudobnejšej Veľkej Británii,“ povedal v predreferendovej kampani Osborne. Po brexite podľa jeho odhadov vznikne vo verejných financiách diera vo výške zhruba 30 miliárd libier. V dôsledku toho bude vláda nútená zvýšiť základnú sadzbu dane z príjmu, daň z dedičstva a zredukovať svoje výdavky, vrátane výdavkov na školstvo, zdravotníctvo a armádu. Alistair Darling, bývalý minister financií opozičných labouristov, ktorý riadil tento rezort počas globálnej finančnej krízy, tvrdí, že je viac znepokojený ako v roku 2008. Vtedy sa tamojšia ekonomika prepadla o 8 percent.
Odchod z EÚ je jednosmerným lístkom k chudobnejšej Veľkej Británii.George Osborne, Britský minister financií
Ešte pred konaním referenda medzinárodné agentúry varovali, že v prípade vyslovenia sa za brexit, budú znižovať rating krajiny. A naozaj sa tak stalo len pár hodín po vyhlásení výsledku. Medzinárodná ratingová agentúra Moody's zmenila výhľad dlhodobého ratingu Británie zo stabilného na negatívny. Agentúra zároveň zhoršila aj výhľad ratingu centrálnej banky Bank of England. „V nasledujúcich rokoch bude musieť Británia vyjednávať o svojich obchodných vzťahoch s EÚ, čo vyvoláva zvýšenú neistotu, zmenšenie dôvery a nižšie výdavky a investície. To povedie k slabšiemu hospodárskemu rastu,“ tvrdí Moody's.
Slovensko brexit pocíti len mierne
Slovenský export do Británie predstavuje okolo 4 percent z celkového vývozu krajiny, preto nemožno predpokladať, že brexit výrazne zasiahne domáce hospodárstvo. Aktuálna prognóza ministerstva financií s dosahom britského referenda ešte nepočíta. Štátny tajomník ministerstva financií Radko Kuruc tvrdí, že rezort sa nimi bude zaoberať až tento týždeň. Podľa neho ministerstvo pripraví podklady na to, aby aktualizovaná septembrová prognóza počítala aj s brexitom.
Národná banka Slovenska vypočítala, že do roku 2020 by v dôsledku brexitu úroveň slovenskej ekonomiky vzrástla o 0,34 percenta menej v porovnaní s aktuálnym odhadom, čo by orientačne mohlo znamenať približne o 5¤300 menej vytvorených pracovných miest. Ceny v obchodoch by sa mohli zvýšiť navyše o 0,4 percenta. Napríklad pre kórejskú automobilku Kia pôsobiacu na Slovensku by bol brexit problémom v prípade zavedenia vysokých ciel na automobily dovážané z EÚ. Kia v minulom roku vyrobila na Slovensku 338-tisíc automobilov. Medzi najsilnejšie trhy žilinskej automobilky so 14-percentným podielom patria práve Británia a Rusko.