Sulík a Flašíková nepodpísali deklaráciu proti Nord Streamu 2

Nie všetci slovenskí poslanci Európskeho parlamentu podpísali písomnú deklaráciu k plynovodu Nord Stream 2, pričom cieľom deklarácie bolo, aby Európska komisia projekt plynovodu nepodporila.

21.06.2016 13:54
debata (46)

V písomnej deklarácii, ktorú mohli europoslanci podpísať od 7. marca do 7. júna, sa okrem iného píše, že tento projekt podlomí status Ukrajiny ako tranzitnej krajiny, povedie k dramatickým geopolitickým dôsledkom, zvýši možnosť Ruska vplývať na energetickú závislosť pre politický vplyv.

Podľa informácií agentúry SITA túto písomnú deklaráciu nepodpísali dvaja slovenskí europoslanci, a to Richard Sulík (SaS) a Monika Flašíková Beňová (Smer-SD). Pôvodne na zozname malo chýbať aj meno Branislava Škripeka (OĽaNO), avšak podľa jeho slov išlo o administratívnu chybu a deklaráciu podpísal.

Ako pre agentúru SITA povedala Flašíková Beňová, podľa nej nemalo zmysel podpisovať ďalšiu petíciu, pretože projekt plynovodu Nord Stream 2 sa už rieši na úrovni Európskej komisie. Ako dodala, je to vďaka enormnému tlaku niektorých členských štátov, vrátane Slovenska. Europoslankyňa predpokladá, že „je viac ako nepravdepodobné, že vznikne priame spojenie medzi Nemeckom a Ruskom práve pre ten enormný tlak, ktorý členské štáty vynakladajú“. Flašíková Beňová dlhodobo vystupuje proti výstavbe plynovodu.

Richard Sulík podľa vlastných slov nepodpísal výzvu, aby komisia plynovod zastavila, pretože si nemyslí, že je správne byť závislý v dodávkach plynu od Ukrajiny.

„Politickú deklaráciu proti Nord Stream 2 som podpísal, avšak pre administratívne prekážky sa moje meno nedostalo na zoznam signatárov,“ uviedol pre SITA Škripek. Podľa jeho názoru projekt Nord Stream 2 má „aj isté politické bočné ciele“. Tvrdí, že je to politický projekt ruskej spoločnosti Gazprom, ktorý má dosiahnuť obídenie strednej Európy a Ukrajiny pri tranzite plynu do Európskej únie. „To poškodí aj nás obmedzením tranzitných poplatkov. Projekt ukážkovo rozdeľuje úniu, a preto Nord Stream 2 nemôžem akceptovať a samozrejme podporujem všetky aktivity, ktoré by ho mohli zvrátiť,“ uviedol europoslanec.

Ako pre agentúru povedal poslanec EP Ivan Štefanec, podľa jeho informácií to určite podpísali všetci slovenskí poslanci v Európskej ľudovej skupine, kde sú združení poslanci za strany KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd, SMK. Projekt Nord Streamu 2 Štefanec vníma ako ohrozenie energetickej bezpečnosti. Myslí si, že na odpore k tomuto plynovodu, ktorý ide priamo z Ruska do Nemecka a odstavil by tak Ukrajinu, ale aj Slovensko ako tranzitné krajiny, by sa mala spojiť celá stredná a východná Európa. Štefanec tiež pripomenul, že Gazprom je aj vyšetrovaný pre svoje monopolné postavenie.

Ak by písomná deklarácia získala nadpolovičnú väčšinu, čiže minimálne 376 podpisov, Európska komisia by mala do troch mesiacov dať stanovisko a informovať Európsky parlament o zamýšľaných nadväzných opatreniach. Ak by to nespravila, tak by sa tým zaoberal príslušný výbor EP. Podporu deklarácii ale vyjadrilo iba 182 poslancov.

Rusi už v súčasnosti dodávajú do Nemecka plyn prostredníctvom plynovodu Nord Stream. V septembri minulého roka Gazprom vytvoril konzorcium so spoločnosťami E.ON, BASF/Wintershall, OMV, ENGIE a Royal Dutch Shell s cieľom vybudovať plynovod Nord Stream 2, ktorý by umožnil Rusku do roku 2019 úplne obísť Ukrajinu a tým aj Slovensko. Práve koncom roka 2019 sa končí platnosť rusko-ukrajinskej zmluvy o preprave plynu cez Ukrajinu do západnej Európy. Trasa Nord Stream 2 by kapacitu plynovodu zdvojnásobila na 110 miliárd kubických metrov ročne. Proti plynovodu pravidelne vystupujú aj najvyšší predstavitelia SR – premiér, predstavitelia vlády, ale aj prezident.

46 debata chyba
Viac na túto tému: #Nord Stream