Nízke sadzby v eurozóne budú pokračovať dlhší čas

Európska centrálna banka (ECB) svojou politikou zvyšuje pravdepodobnosť, že úrokové sadzby v eurozóne zostanú na nízkych úrovniach dlhší čas.

21.06.2016 13:15
debata

To stupňuje tlak na poisťovne a penzijné fondy, ktoré by mali venovať väčšiu pozornosť riadeniu rizík. Uviedol to v utorok Európsky úrad pre poisťovníctvo a dôchodkové poistenie zamestnancov (EIOPA).

„Monetárna politika a nízke ceny ropy signalizujú, že prostredie nízkych úrokových sadzieb pretrvá v krátkodobom až strednodobom horizonte,“ informoval úrad v rámci aktuálnej správy o finančnej stabilite. V tomto prostredí podľa regulátora nemožno vylúčiť, že sa naplní scenár tzv. „dvojitého úderu“, čo je situácia, kedy hodnota aktív v správe poisťovní a penzijných fondov klesá súbežne so zvyšujúcimi sa záväzkami.

Európska centrálna banka sa politikou extrémne nízkych úrokových sadzieb snaží podporiť hospodársky rast a zamestnanosť. Poisťovne a dôchodkové fondy to však tlačí do rizikovejších investícií, keďže ukladanie hotovosti je pre ne nerentabilné. Úrokové sadzby ponechala ECB tento mesiac na rekordných minimách a ponuku stimulačných opatrení rozšírila o nákupy podnikových dlhopisov.

debata chyba
Viac na túto tému: #ECB #Poisťovne