Cameron: Odchod z EÚ by Britom znížil dôchodky

Výdavky na britské penzie a na Národnú zdravotnú službu (NHS), ktorá je financovaná z verejných prostriedkov, by sa mohli škrtať, ak obyvatelia krajiny odhlasujú odchod z Európskej únie. Povedal to britský premiér David Cameron pre nedeľník Observer.

12.06.2016 17:37
debata (16)

Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že pred referendom o zotrvaní v EÚ, ktoré sa uskutoční 23. júna, sú Briti rovnomerne rozdelení. Prieskumy zároveň naznačujú, že starší obyvatelia patria k tým, ktorí s najväčšou pravdepodobnosťou pôjdu hlasovať, pričom sú najviac euroskeptickými voličmi.

Necelé dva týždne pred referendom o zotrvaní v EÚ Cameron upozornil, že každoročné zvýšenia dôchodkov, oslobodenia od televíznych poplatkov a bezplatná autobusová doprava by sa mohli obmedziť, aby sa riešil problém „čiernej diery“ vo verejných financiách.

„Museli by sa začať obmedzovať veci, ktoré si ľudia naozaj cenia, či už ide o peniaze smerujúce do Národnej zdravotnej služby alebo o podporu nášho penzijného systému,“ citoval nedeľník Observer Camerona.

Znakom rastúceho rozkolu vnútri Cameronovej vládnej Konzervatívnej strany je však to, že bývalý minister a popredný stúpenec odchodu z EÚ Iain Duncan Smith obvinil Camerona z „neopodstatnených hrozieb“.

„Máme tu zúfalý pokus o zastrašenie a naľakanie britského ľudu, osobitne dôchodcov,“ uviedol Duncan Smith vo vyhlásení.

16 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #Brexit