"Naša spoločnosť naďalej vedie so skupinou fyzických a právnických osôb združených okolo pána Ignáca I. súdne spory súvisiace s kauzou “34 % akcií“ na rôznych stupňoch všeobecných súdov Slovenskej republiky,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk spoločnosť Transpetrol. Stále nie je na Slovensku uzavretých jedenásť súdnych sporov.
Slovenský prepravca ropy však už bol úspešný v susednej Českej republike. Aj naši západní susedia sa totiž museli touto kauzou zaoberať, keďže firma CZ PAP sa prostredníctvom exekúcie pokúšala od slovenského podniku Transpetrol vymôcť sumu vo výške 300 tisíc eur. Išlo o domnelý záväzok vyplývajúci z kauzy týkajúcej sa 34 % akcií spoločnosti Transpetrol, čo potvrdil aj najvyšší český súd. "V Českej republike boli rozhodnuté spory v prospech našej spoločnosti a vedú sa už len exekúcie pre nezaplatené trovy právneho zastúpenia, kde vystupujeme na strane oprávneného,“ konštatoval Transpetrol.
Naposledy vo februári minulého roka neprávoplatne odsúdil Špecializovaný trestný súd v súvislosti so spoločnosťou Transpetrol východoslovenského podnikateľa Ignáca I. a jeho spoločníka Jána H. za pokus o obzvlášť závažný zločin podvodu spolupáchateľstvom, v mene ktorej vystupovali. Ignácovi I. vymeral trest 11 rokov v prvej nápravno-výchovnej skupine a trojročný ochranný dohľad. Jánovi H. udelil súd trest päť rokov v prvej nápravno-výchovnej skupine a ochranný dohľad na jeden rok. Sudca vtedy zdôraznil, že obaja úmyselne nerešpektovali zákony a stanovy spoločnosti Transpetrol. Ignác I. podľa špecializovaného súdu nekompromisne sledoval svoj cieľ stať sa štatutárom spoločnosti, a to za každú cenu, aj protiprávne.
V roku 2009 Krajský súd v Žiline rozhodol, že 34-percentný balík akcií nikdy nevlastnili podnikatelia okolo Ignáca I., ale stále ich vlastnil štát. Žilinský súd taktiež uznal skupinu podnikateľov za vinných z rôznych trestných činov, pričom samotného Ignáca I. neprávoplatne odsúdil na deväť rokov väzenia. Ministerstvo hospodárstva SR, ktoré v súčasnosti vlastní 100-percentný podiel Transpetrolu vtedy označilo toto súdne rozhodnutie za jedno z najdôležitejších v celej kauze.
Spor o 34 % akcií Transpetrolu, ktoré si nárokoval Ignác I., sa začal v máji 1995. Spoločnosti ILaS Vranov nad Topľou ako predávajúci a Slovenka Vranov ako kupujúci uzavreli vtedy zmluvu o budúcej zmluve na predaj nehnuteľnosti. Daňový úrad vo Vranove nad Topľou si však ešte v tom istom roku uplatnil na nehnuteľnosti firmy ILaS záložné právo. Spoločnosť ILaS sa obrátila na Okresný súd vo Vranove nad Topľou s tým, že kvôli postupu daňového úradu nemohla budovu predať, a tak vznikla pohľadávka vo výške 43 miliónov vtedajších slovenských korún. Ústredné daňové riaditeľstvo uznalo námietku firmy ILaS, že daňový úrad nepostupoval správne a záložné právo zrušil. ILaS tak žiadal náhradu škody od ministerstva financií, ktoré riadi daňové úrady. Ministerstvo financií pokladalo tento rozsudok za nevykonateľný a pohľadávku neuhradilo.
Okresný súd vo Vranove nad Topľou však dal firme za pravdu. Na základe rozsudku z roku 1997 podala firma návrh na exekúciu. Poverená súdna exekútorka vybrala na exekúciu 34-percentný podiel Transpetrolu. V roku 1998 postúpila spoločnosť ILaS svoju pohľadávku na vranovskú firmu C.S.I.-CD. V tom istom roku táto firma vyzvala obchodníka s cennými papiermi Classinvest Slovakia na nákup akcií Transpetrolu. Na základe exekučného rozhodnutia obchodník kúpil tieto akcie a previedol ich na účty siedmich právnických a fyzických osôb vedených v Stredisku cenných papierov. Krátko po tom ministerstvo financií koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.
Spoločnosť Transpetrol sa zaoberá prepravou ropy a jej skladovaním pre odberateľov a pre Správu štátnych hmotných rezerv. V roku 2002 získala 49-percentný balík akcií Traspetrolu firma Jukos Oil Company za 74 mil. USD. Slovensko si ponechalo majoritný 51-percentný podiel. Koncom marca 2009 slovenská vláda prostredníctvom vtedajšieho ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka podpísala v Londýne zmluvu s vedením spoločnosti Jukos International UK B.V. o spätnom odkúpení 49 % akcií spoločnosti Transpetrol. Cena za spätné odkúpenie 49 % akcií Transpetrolu predstavovala 240 mil. USD. V súčasnosti je tak jediným vlastníkom štát prostredníctvom Ministerstva hospodárstva SR.