NKÚ kontroluje slovenské nemocnice

Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR začal koncom februára tohto roku prierezovú kontrolu slovenského zdravotníctva, konkrétne sa zameriava na 43 slovenských nemocníc. Na pondelkovej tlačovej konferencii o tom informoval predseda NKÚ Karol Mitrík.

23.05.2016 13:38
debata (10)

"Kontrola prvých deviatich nemocníc by mala byť ukončená do konca júna, nejaký ten mesiac až šesť týždňov treba na spracovanie výsledkov, počítam, že ku koncu prázdnin bude von záverečná správa,“ povedal Mitrík.

Úrad začal s prípravou tohto projektu v septembri minulého roka. Skontroluje činnosť nemocníc za roky 2011 až 2014, v niektorých prípadoch aj za minulý rok. Prierezová kontrola sa zameria na procesy a účinnosť verejných obstarávaní nemocníc. Za celý segment zdravotníctva by mala byť kontrola ukončená v priebehu budúceho roka. "Súbežne kontrolujeme aj Všeobecnú zdravotnú poisťovňu,“ uviedol šéf NKÚ. Kontrola je rozdelená na tri etapy.

Ako ďalej informoval, úrad nadväzuje spoluprácu s vedeckými inštitúciami a inštitúciami verejného sektora a zatiaľ podpísal memorandá o spolupráci so siedmimi univerzitami. Momentálne sa zaoberajú aj možnosťou spolupráce so Slovenskou akadémiou vied, pričom do 20. júna sa inštitúcie majú dohodnúť o možných prienikoch spolupráce. Úrad rokuje aj so Združením miest a obcí Slovenska o charaktere kontrol na komunálnej úrovni.

„Jedna z možností, ako ovplyvniť chod úradu, je nastavenie plánu kontrolnej činnosti,“ konštatoval predseda NKÚ. Úrad začal proces tvorby plánu kontrolnej činnosti na rok 2017 v januári tohto roku. „V súčasnej dobe sme v štádiu, kedy sme mali ku koncu apríla vygenerovaných 90 prierezových kontrol a z týchto sme vytypovali 30, ktoré sú úlohou pre jednotlivé sekcie a útvary úradu, aby do konca júna sme mali spracované odborné štúdie realizovateľnosti týchto kontrol,“ vysvetlil Mitrík.

Proces kontrol by tak podľa Mitríka nemal byť náhodný, ale mal by odrážať požiadavku verejnosti, keď verejné politiky nefungujú. Na NKÚ by mal vzniknúť analytický útvar. "Od 1. júna bude fungovať na úrade zárodok analytického útvaru,“ uviedol predseda NKÚ. Útvar je výsledkom približne štvormesačnej spolupráce s Inštitútom finančnej politiky. „Máme tam tuším štyroch pracovníkov, ktorí sa pôvodne venovali sčasti analytike,“ dodal. Do dvoch až troch rokov by mal mať útvar okolo 15 analytikov, ktorí budú pôsobiť spolu s kontrolórmi ú­radu.

"Naším zámerom sú výkonnostné a prierezové kontroly na verejné politiky,“ pokračoval Mitrík. Minulý rok mal úrad počet výkonnostných kontrol na úrovni 2 %, pričom na nasledujúci rok ich Mitrík plánuje zvýšiť na úroveň do 50 %. „V zvýšenej miere budeme venovať pozornosť výkonnostným kontrolám, to znamená hospodárnosti, efektívnosti a účinnosti, či verejné politiky boli účinné, či trafili toho cieľového klienta,“ uzavrel predseda NKÚ.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #NKÚ #nemocnice