Brexit bude znamenať aj opustenie jednotného trhu

16.05.2016 15:57

Britský minister financií George Osborne upozornil, že ak sa Veľká Británia rozhodne opustiť EÚ, bude musieť opustiť aj jednotný trh.

Minister sa snaží presvedčiť občanov, že s referendom, ktoré sa uskutoční budúci mesiac, sú spojené veľké riziká. Veľká Británia by podľa jeho slov mala v pätnásťročnom horizonte strácať na obchode 200 mld. britských libier (GBP) ročne. Rovnaký objem prostriedkov by mala krajina strácať na zahraničných investíciách. Stane sa tak v prípade, že po takzvanom Brexite sa vzťahy medzi EÚ a Veľkou Britániou upravia podľa pravidiel Svetovej obchodnej organizácie.

"Odchod z EÚ je jednosmerným lístkom k chudobnejšej Veľkej Británii,“ povedal Osborne. Prieskumy verejnej mienky ukazujú, že občania sa skôr prikláňajú k názoru, že pre ekonomiku by bolo lepšie, ak by krajina zostala v EÚ. Prieskumy tiež ukazujú, že počet stúpencov aj odporcov zotrvania krajiny v EÚ je približne rovnaký.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Európska únia #Veľká Británia #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku