Nemecký súd vyhovel Slovensku v spore o zisk zdravotných poisťovní

Nemecký Najvyšší spolkový súd (BGH) rozhodol v prospech Slovenska v konaní o zrušení arbitrážneho rozhodnutia v spore so spoločnosťou Achmea o zákaze zisku zdravotných poisťovní. Informoval o tom tlačový odbor Ministerstva financií SR.

10.05.2016 16:20
debata (86)

BGH tak vyhovel požiadavke SR, aby tento spor predložil na posúdenie súdnemu dvoru EÚ. „Súdny dvor EÚ by teraz mal posúdiť, či je medzinárodná zmluva o podpore a ochrane investícií medzi SR a Holandskom v súlade s právom EÚ,“ vysvetlil tlačový odbor s tým, že na základe tohto posudku by mal najvyšší nemecký súd v kauze definitívne rozhodnúť.

Rozhodnutím BGH sa spor dostáva podľa rezortu financií do úplne novej právnej roviny. Podľa ministra financií SR Petra Kažimíra ide o precedens v histórii slovenského aj európskeho súdnictva.

„Je to presne ten krok, ktorý sme očakávali, a ktorý môže znamenať absolútny zvrat v danom spore. My sa od začiatku domnievame, že rozhodnutie nižších súdov poškodzovalo záujmy našej krajiny a je v rozpore s európskym právom,“ uviedol Kažimír. Konflikt medzinárodnej zmluvy s právom EÚ konštatovala aj Európska komisia, ktorá preto začala vyšetrovania v piatich členských krajinách, ktoré sú účastníkmi obdobných arbitrážnych konaní.

Holandská spoločnosť Achmea B. V. podala žalobu na Slovenskú republiku v októbri 2008. Dôvodom bol zákaz zisku súkromných zdravotných poisťovní v roku 2007, ktorý bol údajne v rozpore s bilaterálnou investičnou dohodou. Arbitrážny tribunál vydal arbitrážny rozsudok v decembri 2012. Konštatoval v ňom porušenie tejto medzinárodnej zmluvy Slovenskou republikou.

Slovenská republika však podala na nemecký Vyšší krajinský súd vo Frankfurte nad Mohanom návrh na zrušenie rozsudku. Návrh bol zamietnutý, a preto sa Slovenská republika proti tomu odvolala na Najvyšší spolkový súd. Hlavným argumentom SR v konaniach pred nemeckými súdmi bolo, že spomínaná medzinárodná zmluva medzi SR a Holandskom je po vstupe do EÚ neaplikovateľná.

Pre zákaz zisku súkromným zdravotným poisťovniam žiadali okrem Achmea B. V. od Slovenskej republiky odškodnenie v medzinárodnej investičnej arbitráži aj rakúska spoločnosť EURAM bank AG a holandská spoločnosť HICEE B.V. Okrem toho bola Slovenská republika úspešná aj v medzinárodnej investičnej arbitráži s Achmeou B.V., keď spoločnosť napádala zámer Vlády SR zaviesť systém jednej verejnej zdravotnej poisťovne. Všetky tieto arbitráže skončili víťazstvom SR.

86 debata chyba
Viac na túto tému: #Slovensko #Achmea #zdravotné poisťovne