Vyrovnaný rozpočet očakáva Kažimír v roku 2019

Vyrovnaný štátny rozpočet očakáva minister financií Peter Kažimír (Smer) v roku 2019. Vyhlásil to v sobotu v relácii Sobotné dialógy RTVS ."Na základe minimálneho plnenia európskych pravidiel je ten cieľ nastavený na rok 2019 už s prebytkom 0,16 percenta," povedal.

07.05.2016 15:37
Peter Kažimír Foto: ,
Peter Kažimír.
debata (7)

K vyrovnanému hospodáreniu sa podľa ministra programovým vyhlásením vlády prihlásili všetky štyri koaličné strany. „Myslím si, že je to druhýkrát v histórii našej krajiny, čo sa hlásime k takému to cieľu a máme veľmi blízko k tomu, aby sme to dosiahli,“ vyhlásil s tým, že znižovanie dlhu vo verejných financiách prispieva ku kredibilite Slovenska, čo je pre nás ako malú otvorenú krajinu dôležité.

Podľa poslanca Eugena Jurzycu (SaS) je konsolidácia verejných financií potrebná napríklad aj kvôli schopnosti krajiny čeliť ďalším ekonomickým krízam. V posledných dvoch rokoch bývalá vláda Roberta Fica podľa neho však pôsobila mierne dekonsolidačne a záväzok vyrovnaného rozpočtu niekoľkokrát odložila. „V mnohých častiach verejnej správy dochádzalo k horšiemu hospodáreniu, ako sa predpokladalo,“ uviedol.

Kažimír v relácii tiež potvrdil zámer novej vlády zmeniť ústavný zákon o rozpočtovej zodpovednosti. „Z pohľadu rezortu financií je najdôležitejšie sa po štyroch rokoch vrátiť k prevádzkovaniu toho zákona, ja vidím ako kľúčovú oblasť financovanie čistého dlhu,“ povedal s tým, že dôležitá je v tomto prípade aj problematika financovania veľkých infraštrukturálnych stavieb po vyčerpaní eurofondov. „Bez zásahu do jadra tohto zákona nebudeme môcť plynulo pokračovať vo výstavbe,“ povedal.

Podľa Jurzycu sa pri správnom hospodárení financie na investície nájdu. „Ak nebude dohoda na investičnej výnimke, investovať sa možno bude pomalšie,“ povedal s tým, že strana sa bude snažiť s vládou dohodnúť na zmene zákona v oblasti čistého dlhu, výnimka na podporu investícii im však pripadá prehnaná.

Minister financií v relácii tiež potvrdil zámer vlády znížiť daň z príjmu právnických osôb z 22 na 21 percent s účinnosťou od budúceho roku. „Je aj dohoda o tom, že pri stavbe rozpočtu sa táto téma dostane opakovane na stôl,“ povedal s tým, že ďalší vývoj tejto otázky závisí na dohode v koalícii.

Podľa Jurzycu SaS so znižovaním daní súhlasí, kritizoval však zámer ministra pokračovať v mimoriadnych odvodoch pre regulované subjekty, ako napríklad banky a monopoly. „V oblasti, kde existuje regulátor, nemá vláda prísť z ďalšou daňou ale zlepšiť reguláciu,“ dodal.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Kažimír #verejné financie #štátny rozpočet #Eugen Jurzyca