Polícia urobila raziu v Železničnej spoločnosti Slovensko

Národná kriminálna agentúra (NAKA) v pondelok 25. apríla zasahovala v sídle štátnej Železničnej spoločnosti Slovensko, a. s. (ZSSK).

26.04.2016 18:40
debata (3)

Vyžiadala si a zaistila dokumenty k prebiehajúcej verejnej súťaži na opravy spaľovacích motorov. Dôvodom je podľa polície podozrenie zo spáchania zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.

„Polícia si vyžiadala vybrané dokumenty k uskutočneným procesom dotýkajúce sa konkrétnej časti tejto zákazky. Súčasne bolo vypočutých niekoľko zamestnancov. Nikto nebol zadržaný. Počítače neboli zabavené,“ informovala v utorok hovorkyňa ZSSK Jana Morháčová. Spoločnosť podľa nej plne spolupracuje s vyšetrovacími orgánmi a poskytuje absolútnu súčinnosť v predmetnej veci.

„ZSSK trvá na tom, že postupuje plne podľa zákonov a nevie, že by došlo k akémukoľvek pochybeniu. Podľa našich indícií prešetrovanie môže vychádzať z vyjadrení zamestnanca, ktorý bol nespokojný s platovými podmienkami,“ priblížila Morháčová. Uvedená verejná súťaž pozostáva z piatich častí a je v úvodnej fáze – vyhodnocovanie podmienok účasti súťažiacich. „Zatiaľ sa neuskutočnilo vyhodnotenie ponúk ani nie sú známe cenové ponuky,“ dodala Morháčová. V súťaži sa počíta s elektronickou aukciou.

K zásahu v sídle štátneho osobného vlakového dopravcu sa vyjadrila aj polícia. „Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru vykonávala 25. apríla procesné úkony zamerané na získavanie elektronických záznamov a listinných materiálov v uvedenej spoločnosti, v súvislosti so zločinom machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Žiadna osoba nebola zadržaná,“ informoval agentúru SITA Martin Wäldl z oddelenia komunikácie a prevencie kancelárie prezidenta Policajného zboru SR. „Vzhľadom na to, že predmetné vyšetrovanie v súčasnosti prebieha, nie je možné poskytnúť bližšie informácie, nakoľko by mohlo dôjsť k zmareniu účelu vyšetrovania,“ dodal Wäldl.

Verejná súťaž ZSSK na opravy spaľovacích motorov a ich častí bola zverejnená vlani začiatkom novembra. Predpokladaná cena za poskytovanie týchto služieb počas dvoch rokov je 953,1 tis. eur bez dane z pridanej hodnoty (1,14 mil. eur vrátane dane). Súčasťou piatich častí tendra sú opravy spaľovacích motorov značiek MAN, ČKD, Mercedes a Caterpillar. Lehota na predkladanie ponúk označených ako ostatné (podmienky účasti) bola 11. decembra.

Policajti zadržali aj DPH-čkárov

Policajti vyšetrujú aj podvod, ktorý súvisí s nadmerným odpočtom DPH. V tejto súvislosti zadržali viacero osôb. Podľa našich informácií tento prípad dokumentujú dlhší čas. Ide o trestný čin neodvedenia dane a poistného v súvislosti s neoprávneným čerpaním nadmerných odpočtov DPH. Môže ísť o škodu niekoľko miliónov eur.

Počas akcie v Bratislavskom kraji mal v rukách mužov zákona skončiť aj Bratislavčan Jozef J., ktorý o sebe tvrdí, že je honorárnym konzulom jednej z afrických krajín. Na Slovensku pôsobia desiatky honorárnych konzulov, na ministerstve zahraničných vecí však žiadneho konzula s takým menom neevidujú.

Medzi zadržanými má byť údajne aj manželka a syn sudcu krajského súdu. Na Krajskom súde v Bratislave je evidovaných 95 sudcov, činných ich môže byť menej.

Polícia dokončuje zaisťovaciu akciu, preto neposkytuje k prípadu žiadne informácie.

3 debata chyba
Viac na túto tému: #polícia #Železničná spoločnosť Slovensko