Brecely chce Junckerov balíček

Nový minister dopravy Roman Brecely chce na výstavbu diaľnic použiť európske peniaze aj napriek tomu, že eurofondy sú už vyčerpané.

, 25.04.2016 11:00
debata

Riešenie vidí vo využití Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI) s objemom 315 miliárd eur, ktorý je známy aj ako Junckerov balíček.

V piatok sa minister dopravy Brecely zúčastnil na konferencii Investičný plán pre Európu v slovinskej Ľubľane, kde predstavil priority Slovenska v oblasti dopravy.

„Značné finančné príležitosti a možnosti poskytuje Európsky fond pre strategické investície. V rezorte dopravy sme vytypovali viacero vhodných projektov na dobudovanie diaľnic D1, D3 a prioritných rýchlostných ciest, ktoré by mohli byť spolufinancované aj touto formou,“ povedal Brecely.

Jedným z predschválených projektov v danom balíku je bratislavský obchvat D4/R7, ktorý sa minulá vláda rozhodla stavať formou PPP projektu. Bývalý minister však koncesnú zmluvu podpísať nestihol. Brecely na posúdenie projektu zriadil tím expertov a navyše si objednal právne poradenstvo za 16,5 tisíca eur bez dane.

Vláda nemá dostatok finančných zdrojov na výstavbu diaľnic a rýchlostných ciest. Európske finančné prostriedky z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 – 2020 sú už rozdelené. Štát z nich postaví už len 127 kilometrov diaľnic.

debata chyba
Viac na túto tému: #diaľnice #Junckerov balíček
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy