Vyrovnaný rozpočet sa posúva na rok 2020

Vláda definitívne ustupuje od plánu vyrovnaného rozpočtu v roku 2018. Tak to predpokladal rozpočet verejnej správy schválený koncom minulého roka.

13.04.2016 14:24
debata (4)

Podľa neho sa mal deficit postupne znižovať na tohtoročných 1,93 % hrubého domáceho produktu, cez 0,42 % v roku 2017 a na nulu sa mal dostať už o rok neskôr. Podľa programového vyhlásenia novej vlády, ktoré kabinet schválil v stredu, však má byť dosiahnutý vyrovnaný rozpočet až o dva roky neskôr, teda v roku 2020. Napriek tomu sa v materiáli o vyrovnanom rozpočte hovorí ako o vládnej priorite. „Medzi priority vlády patrí dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu verejnej správy do roku 2020 a dodržiavanie rozpočtovej disciplíny,“ píše sa v programovom vyhlásení.

Nový kabinet však zároveň prijíma aj záväzok zvýšiť efektívnosť využívania verejných zdrojov. Do programového vyhlásenia sa totiž napokon dostal aj projekt zameraný na dosiahnutie čo najväčšej hodnoty za vynaložené verejné zdroje. Podľa schváleného materiálu sa pod vedením rezortu financií, v úzkej spolupráci s úradom vlády a všetkými ministerstvami, majú zreformovať pravidlá, nastaviť procesy a posilniť inštitúcie, ktoré podporia prijímanie dobrých rozhodnutí vo verejnom záujme a významne zlepšia výsledky slovenského verejného sektora. „Rozhodnutia o kľúčových investíciách, politikách, regulácii správania občanov a firiem a prevádzkových výdavkoch štátu budú prechádzať komplexným hodnotením,“ sľubuje kabinet.

Vláda preto má posilniť svoje kapacity na prípravu predbežných hodnotení najmä na úrade vlády a kľúčových ministerstvách a podporiť vybudovanie kapacít Najvyššieho kontrolného úradu na prípravu kvalitných a nezávislých následných hodnotení. Dôležité predpoklady, metodiky a výsledky hodnotení majú byť zverejňované.

„V rámci rozpočtového procesu bude vláda pravidelne a systematicky revidovať verejné výdavky tak, aby v horizonte volebného obdobia posúdila väčšinu verejných výdavkov, vrátane daňových s cieľom dosiahnuť vyššiu efektívnosť verejných výdavkov, lepšie služby štátu a konsolidáciu verejných financií,“ avizuje sa v programovom vyhlásení. V prvom kroku sa má uskutočniť revízia zameraná na zdravotníctvo, dopravu a informatizáciu verejnej správy, ktoré predstavujú 40 % výdavkov verejnej správy.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #rozpočet #programové vyhlásenie vlády