EPH chce ísť s dcérskou firmou na burzy v Prahe a Londýne

Energetický a průmyslový holding (EPH) chce ponúknuť a zapísať kmeňové akcie novo vytváranej spoločnosti EP Infrastructure (EPIF) na burzách v Prahe a Londýne.

12.04.2016 20:15
debata

Ponuku by mohla byť pripravená v druhom štvrťroku tohto roka, vyplýva z utorkového oznámenia firmy. Holding EPH ovládajú finančníci Daniel Křetínský a Patrik Tkáč, ktorí spoločne majú zhruba dve tretiny akcií.

Server Ihned.cz uviedol, že na burzu pôjde zhruba 15 percent akcií EPIF. Kým v Prahe sa bude obchodovať s akciami, investori v Londýne si budú môcť kúpiť iba certifikáty GDR, čo sú cenné papiere, s ktorými nie je spojené hlasovacie právo. Prvý obchodný deň má byť 13. máj. Tomu bude predchádzať séria prezentácií pre investorov, uviedol web. Hovorca EPH Daniel Častvaj však termín spustenia obchodovanie neskôr nepotvrdil. „Dátum prvého obchodného dňa nebol stanovený,“ povedal.

Pražskej burze by tak mohol do konca polroka pribudnúť ďalší významný hráč. V pondelok svoj zámer zverejnila GE Money Bank.

„Ide o ďalšiu veľkú, a pre investorov i zaujímavú emisiu,“ povedal analytik spoločnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Energetický sektor je síce v poslednej dobe pod značným tlakom nízkych cien energií, ale EPIF sa pohybuje z veľkej časti v regulovaných vodách energetiky, čo je podľa neho „iný investičný príbeh“. Firmy prevádzkujúce energetickú infraštruktúru sú investormi vnímané pozitívnejšie predovšetkým vďaka stabilnejšiemu hospodárenia a menšiemu vplyvu štrukturálnych zmien v energetike, do­dal.

Hatlapatka preto očakáva solídny záujem predovšetkým zo strany inštitucionálnych investorov. Úpis akcií by sa podľa neho veľkosťou mohol zaradiť na úroveň GE Money a z pohľadu veľkosti by mohlo ísť o šiestu až siedmu najväčšiu emisiu na pražskej burze.

Podľa dokumentu popisujúceho plánovaný úpis akcii použije EPH peniaze z transakcie na výkup vlastných akcií. Ide o akcie, ktoré doteraz má cyperská spoločnosť Biques Ltd. Tú kontroluje skupina J&T. Podľa dostupných údajov patrí Biquesu tretina v EPH. Po transakcii bude tzv. free float, teda podiel akcií, s ktorými môžu investori voľne obchodovať, medzi 15 a 17,25 percentami. Úpis budú koordinovať banky Citigroup, J. P. Morgan, Société Générale a UniCredit. Pre tuzemský trh bude manažérom emisie Wood & Co., dodáva web.

Spoločnosť EPIF poskytuje infraštruktúrne služby v energetike, a to v preprave plynu, distribúciu plynu a elektriny, v teplárenstve a v skladovaní plynu. Skupina pôsobí hlavne na Slovensku a v Česku. Firmu EPIF stopercentne ovláda holding EPH, ktorý má v úmysle zachovať si majoritný vlastníctva.

„EPH zamýšľa využiť väčšinu čistých výnosov z ponuky k spätnému odkúpeniu svojich vlastných akcií vlastnených spoločnosťou Biques Limited, ktorá je pasívnym finančným investorom EPH,“ uviedol EPH.

Spoločnosť EPIF nedáva záruku, že bude dávať dividendy. Podľa pravidiel, ktorých sa chce držať, však má v úmysle rozdeliť tento rok na dividendách za minulý rok zhruba 365 miliónov eur, v prepočte takmer desať miliárd korún. V nasledujúcich rokoch do roku 2020 plánuje trojpercentný rast dividend na akciu ročne.

„Ako zakladateľ EPIF si kladiem za cieľ zabezpečiť atraktívne a udržateľné výplaty dividend pre všetkých našich akcionárov na základe vysoko kvalitných aktív a rastúcich ekonomík v regióne,“ dodal v oznámení predseda dozornej rady EPIF Daniel Křetínský.

EPH vznikol v roku 2009, holding zahŕňa viac ako 40 podnikov v Českej republike, na Slovensku, v Poľsku, Nemecku, Británii a v Taliansku. Podnikajú v oblasti ťažby uhlia, výroby elektriny a tepla či dodávok tepla, ako aj tranzitu zemného plynu.

debata chyba
Viac na túto tému: #EPH #Daniel Křetínský #Patrik Tkáč #EPIF