Kiska hovoril s Kažimírom, podporil silnú kontrolu výdavkov

Zavádzanie systému, v ktorom sa bude od štátnych inštitúcií vyžadovať čo najefektívnejšie využívanie verejných zdrojov, podporuje aj prezident SR Andrej Kiska. Vyhlásil to v stredu po stretnutí s ministrom financií Petrom Kažimírom.

06.04.2016 16:13
Kiska, hodnotenie volieb Foto: ,
Ilustračné foto.
debata (2)

"Podporil som nedávnu výzvu ekonomických analytikov, aby štát vyžadoval za investované peniaze čo najvyššiu hodnotu pre ľudí, skutočné výsledky,“ povedal Kiska s tým, že minister financií ho ubezpečil, že práve na tento projekt sa už v rezorte vytvárajú silné kapacity. Prezident pritom uvítal, že jedným z prvých rezortov, ktorý by mal byť podrobený hĺbkovej analýze, bude ministerstvo zdravotníctva.

Dôsledná kontrola a efektívnosť narábania s verejnými financiami je podľa prezidenta dôležitá aj preto, že nová vládna koalícia sa po svojom sformovaní rozhodla posunúť termín dosiahnutia vyrovnaného rozpočtu z roku 2018 o dva roky. "Posunúť termín vyrovnaného rozpočtu na rok 2020 osobne nepovažujem za dobrú správu, lebo je to ústup z ambícií. O to dôležitejšia bude teraz kontrola verejných výdavkov,“ uviedol Kiska.

Minister financií Peter Kažimír po rokovaní s prezidentom zdôraznil, že jeho rezort bude naďalej pokračovať v dodržiavaní fiškálnej disciplíny, aby boli dodržané všetky pravidlá, ktoré vyplývajú z členstva Slovenska v eurozóne. S prezidentom sa bavil aj o pripravovanom programovom vyhlásení vlády, ktoré sa podľa neho postupne formuje, konkrétne informácie však zatiaľ neprezradil. "Mám dosť informácií a dosť pocitov, v zásade pozitívnych, ale asi pochopíte, že vás nemôžem informovať,“ dodal minister s tým, že programové vyhlásenie vlády by malo byť realitou už počas najbližších dní.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Peter Kažimír #Andrej Kiska
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy