Slovensko chce podporiť centrá firemných služieb

Slovensko chce zjednodušením štátnych stimulov a ďalšími opatreniami prilákať ďalšie centrá podnikových služieb, ktorá by do roku 2020 mohla na päťmiliónovom Slovensku zamestnať ďalších 20 000 ľudí. Vyplýva to z materiálu, ktoré zverejnilo ministerstvo hospodárstva.

04.04.2016 11:52
debata

Centrá podnikových služieb vykonávajú vnútropodnikové služby pre svoje materské alebo sesterské spoločnosti, prípadne pre ďalších klientov v oblasti informačných technológií, finančníctva, nákupu, predaja alebo služieb zákazníkom.

Sektor na Slovensku v súčasnosti zamestnáva viac ako 30 000 ľudí, čo oproti roku 2014 predstavuje nárast o desatinu. Dohromady v krajine funguje viac ako 40 spomínaných centier, medzi najväčšie patria napríklad spoločnosti T-Systems, IBM, AT&T, Hewlett-Packard a Dell.

„Pri každej novej investícii alebo rozšírení súperí Slovensko s Českou republikou, Maďarskom a Poľskom, v stále väčšej miere potom aj s Rumunskom a Bulharskom. V porovnaní s Českou republikou dosahuje Slovensko podobné výsledky, čo sa týka počtu centier, ich obratu a zamestnancov v prepočte na obyvateľov, rast sektora v Českej republike je však vyšší – za rok 2015 na úrovni 15 percent,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva v návrhu na väčšiu podporu centier podnikových služieb.

Novo by centrá podnikových služieb na Slovensku mali mať jednoduchší prístup k štátnym stimulom, štát tiež plánuje pripraviť osobitný program podpory pre firmy z tohto odvetvia.

Štyri strany novej koaličnej vlády premiéra Roberta Fica sľúbili vytvoriť v priebehu štyroch rokov 100 000 nových pracovných miest. Miera nezamestnanosti na Slovensku je so zhruba desiatimi percentami síce na sedemročnom minime, dlhodobo je ale vyššia ako priemer v celej EÚ.

debata chyba
Viac na túto tému: #firmy #stimul