Gazprom výrazne zvýšil dodávky plynu do Európy

Ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom v prvom štvrťroku zvýšila dodávky zemného plynu do Európskej únie a Turecka o 28,6 percenta na 44,4 miliardy kubických metrov. Oznámila to v piatok agentúra RIA Novosti. Európska únia pritom usiluje o zníženie závislosti na ruskom plyne.

01.04.2016 12:40
debata (26)

Gazprom disponuje najväčšími zásobami zemného plynu na svete a má monopol na vývoz tejto strategicky dôležitej suroviny z Ruska prostredníctvom plynovodov. Firma je kľúčovým dodávateľom plynu pre rad európskych krajín vrátane Slovenskej republiky.

V minulom roku Gazprom zvýšil dodávky zemného plynu do Európskej únie a Turecka o osem percent na 159,4 miliardy kubických metrov. Začiatkom minulého septembra podpísal Gazprom s európskymi partnermi dohodu o plánovanom rozšírení plynovodu Nord Stream, ktorý privádza zemný plyn po dne Baltského mora do Európy. Šéf Gazpromu Alexej Miller v januári povedal, že vlaňajší rast dodávok potvrdzuje potrebu tohto kroku.

Proti rozšíreniu plynovodu protestovali na konci novembra krajiny východnej časti EÚ vrátane Slovenska, Poľska, Maďarska, Rumunska, Litvy, Lotyšska a Estónska v liste zaslanom podpredsedovi Európskej komisie Marošovi Šefčovičovi. Česká republika sa k listu, ktorý upozorňoval na možné negatívne dopady projektu na energetickú bezpečnosť príslušných štátov i regiónu, nepripojila.

26 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Gazprom