Čo vidia ako riziká zahraničné firmy? Nestabilná koalícia a posilnení extrémisti

Za najväčšie politické riziko na Slovensku po nedávnych parlamentných voľbách považuje 42 % zahraničných investorov vznik nestabilnej koalície viacerých politických strán a posilnený vplyv pravicových extrémistov.

31.03.2016 13:10
debata (2)

Vyplýva to z prieskumu, ktorú medzi 153 firmami z európskych krajín po voľbách realizovala Slovensko-nemecká obchodná a priemyselná komora v spolupráci s inými zahraničnými obchodnými komorami na Slovensku. Dopytované boli firmy, ktoré pôsobia na Slovensku, no viac ako 80 % z nich má majiteľa z inej európskej krajiny.

„Nová vláda sa k dôvere v hospodárskej sfére bude musieť prepracovať,“ zhodnotil prezident Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory Vladimír Slezák. Očakávania, že politický vývoj sa negatívne odzrkadlí na ich hospodárskej situácii, má až 46 % opýtaných firiem. „Vládnu koalíciu očakáva množstvo úloh, ktorých sa musí chopiť. Počnúc odhodlaným bojom proti korupcii, cez férové verejné obstarávanie, až po lepšiu vymožiteľnosť právnych nárokov,“ dodal.

Ako vyplýva z podobného prieskumu, ktorý komora realizovala vo februári tohto roku medzi 166 investormi, súčasnú hospodársku situáciu hodnotí ako uspokojivú približne 60 % dopytovaných firiem. Stagnáciu celkového hospodárstva predpokladá 57 % firiem. Každý štvrtý podnik by chcel svoje investície a rady zamestnancov rozšíriť, avšak ďalší politický vývoj by sa mohol prejaviť ako brzdiaci faktor. „Nálady musíme v zásade hodnotiť ako optimisticky pozitívne a pretrváva stále zlepšovanie ako v ostatných rokoch,“ informoval obchodný atašé Rakúskeho veľvyslanectva na Slovensku Stephan Gebeshuber.

Slovensko ako lokalitu pre podnikanie zvýhodňuje podľa prieskumu najviac členstvo v EÚ, výkonná a produktívna pracovná sila za relatívne priaznivé náklady a dostupnosť a kvalita lokálnych dodávateľov. Na druhej strane, podstatne horšie hodnotia zahraniční investori kvalifikáciu slovenských zamestnancov. Veľkým prínosom by mohlo byť zavedenie duálneho vzdelávania.

Za najhoršie faktory pre investície zahraničných podnikov označili respondenti nedostatočný boj proti korupcii a kriminalite, ďalej nízku transparentnosť pri verejnom obstarávaní a tiež prístup k štátnym a európskych podporným prostriedkom. Problematickými oblasťami sú aj právna istota, daňový systém a daňová správa. Celkovo účastníci prieskumu hodnotia Slovensko ako druhú najatraktívnejšiu lokalitu pre investície v strednej a východnej Európe. Tento rok získala prvenstvo Česká republika a Poľsko sa umiestnilo na treťom mieste.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #firmy
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy