Eurozóna sa vo februári vrátila do deflácie

Eurozóna sa vo februári prvýkrát od vlaňajšieho septembra dostala späť do deflácie. Spotrebiteľské ceny sa medziročne znížili o 0,2 percenta po januárovom náraste o 0,3 percenta. Potvrdili to konečné údaje, ktoré vo štvrtok zverejnil štatistický úrad Eurostat.

17.03.2016 14:04
debata

V celej Európskej únii sa ceny znížili rovnako o 0,2 percenta. Nadol ich tlačia predovšetkým lacnejšie energie.

Pokles spotrebiteľských cien je nepriaznivou správou pre Európsku centrálnu banku (ECB), ktorej sa stále nedarí dostať infláciu na cieľovú úroveň tesne pod dvoma percentami.

Bez zahrnutia energií a potravín sa však spotrebiteľské ceny v eurozóne vo februári zvýšili o 0,8 percenta. Eurostat tak opravil predchádzajúci odhad, podľa ktorého rast predstavoval len 0,7 percenta. Táto revízia podľa agentúry AP prispela k štvrtkovému rastu kurzu eura voči doláru.

Minulý týždeň sa ECB rozhodla podporiť infláciu aj hospodársky rast v eurozóne znížením všetkých svojich úrokových sadzieb, posilnením programu nákupov dlhopisov a novou ponukou lacných úverov súkromnému finančnému sektoru.

Banka minulý týždeň predpovedala, že ekonomika eurozóny v tomto roku stúpne o 1,4 percenta. Ešte v decembri pritom tohtoročný hospodársky rast odhadovala na 1,7 percenta. ECB znížila aj odhad tohtoročnej inflácie v eurozóne, a to na 0,1 percenta z pôvodne očakávaných 1,0 percenta. V budúcom roku banka očakáva zrýchlenie rastu spotrebiteľských cien na 1,3 percenta namiesto pôvodne očakávaných 1,6 percenta.

debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #eurozóna #deflácia