Ceny na Slovensku naďalej klesajú

Medziročný pokles spotrebiteľských cien pokračoval aj vo februári. Potvrdzujú to údaje o vývoji harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien Európskej únie (HICP), podľa ktorých v druhom mesiaci tohto roka ceny klesli o 0,3 %.

17.03.2016 10:35
debata

Oproti januáru sa však deflácia znížila o 0,3 percentu­álneho bodu. Priemerná ročná miera inflácie tak vo februári dosiahla rovnako záporných 0,3 %. Medzimesačne sa ceny vo februári oproti januáru mierne zvýšili o 0,1 %, kým v januári oproti decembru sa znížili o 0,3 %.

Ako ďalej informuje Štatistický úrad SR (ŠÚ), v medziročnom porovnaní naďalej klesajú najvýraznejšie ceny dopravy. Vo februári boli nižšie o 3,3 %. Nasledovali ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré klesli o 1,7 %, ceny bývania, vody, elektriny a iných palív boli nižšie o 1,3 %, pôšt a telekomunikácií o 0,3 % a alkoholických nápojov a tabaku o 0,2 %. Naopak najvýraznejšie rástli oproti vlaňajšiemu februáru ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií o 2,3 % a rekreácie a kultúry o 1,7 %. Stúpli aj ceny rozličných tovarov a služieb o 1,4 %, zdravotníctva a vzdelávania zhodne o 0,9 %, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu o 0,8 % a odevov a obuvi o 0,1 %.

Medzimesačne vo februári oproti januáru najvýraznejšie klesali ceny odevov a obuvi o 1,2 %. Nižšie boli stále aj ceny dopravy, avšak už iba o 0,4 %. Na druhej strane oproti januáru rástli ceny zdravotníctva, nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu a alkoholických nápojov a tabaku zhodne o 0,4 %, rozličných tovarov a služieb, rekreácie a kultúry a potravín a nealkoholických nápojov rovnako o 0,3 %. Mierne, o 0,1 %, rástli aj ceny hotelov, kaviarní a reštaurácií, vzdelávania a bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív. Bez zmeny oproti januáru zostali ceny pôšt a telekomunikácií.

debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #deflácia