Bratislavská teplárenská nerokuje s Pentou o zaplatení pohľadávky

Spoločnosť Bratislavská teplárenská (BAT) v súčasnosti nerokuje s firmou Paroplyn Holdings Limited o vyrovnaní jej pohľadávky v objeme 29 miliónov eur. Bratislavskí teplári čakajú na rozhodnutie súdu o ich námietkach.

15.03.2016 13:53
debata

„Namietame premlčanie väčšej časti pohľadávky firmy Paroplyn Holdings Limited,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa bratislavskej teplárne Jarmila Galandáková s tým, že do rozhodnutia súdu nemajú v pláne ďalšie rokovania.

Finančná skupina Penta, do ktorej portfólia patrí spoločnosť Paroplyn Holdings Limited, potvrdila, že rokovania medzi spoločnosťami v súčasnosti neprebiehajú. „Keďže Bratislavská teplárenská opätovne neprijala ponuku na mimosúdnu dohodu, žiadne rokovania aktuálne neprebiehajú,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca Penty Gabriel Tóth. Podľa neho firmy sa doteraz v podstate na ničom nedohodli. „Žiadna dohoda s bratislavskou teplárňou na konkrétnych krokoch stále neexistuje,“ dodal Tóth.

Bratislavská teplárenská tvrdí, že súdny exekútor jej blokuje účet, na ktorom je takmer celá suma pohľadávky firmy Paroplyn Holdings Limited. Teplári sú presvedčení, že exekútor na to nemá právo. „S postupom exekútora nesúhlasíme, pretože peňažné prostriedky našej spoločnosti požívajú exekučnú imunitu,“ spresnila Galandáková. Bratislavská tepláreň sa spolieha na novelu zákona o tepelnej energetike, ktorú narýchlo schválila koncom vlaňajška Národná rada SR. Novela zákona, ktorá zavádza exekučnú imunitu pre štátom vlastnené teplárne, bola podľa premiéra Roberta Fica schválená práve pre spomínaný súdny spor.

Penta tvrdí, že Bratislavskej teplárenskej účty neblokuje. „Nie, máme uzatvorenú zmluvu o konaní počas exekúcie, ktorá umožňuje Bratislavskej teplárenskej bezproblémové fungovanie,“ konštatoval Tóth. To, že tepláreň si plní svoje funkcie bez problémov, potvrdila aj Galandáková. „Zatiaľ sa nám darí zabezpečovať riadne fungovanie výroby a distribúcie tepla. Blokácia peňažných prostriedkov zatiaľ neohrozuje výrobu a dodávky tepla pre obyvateľov Bratislavy,“ uzavrela Galandáková.

Bratislavská teplárenská musí zaplatiť 29 miliónov eur firme Paroplyn Holdings Limited za nedodržanie zmluvy o povinnom odbere tepla z bratislavského Paroplynového cyklu. Zmluvu o povinnom odbere tepla podpísali v roku 1999 spoločnosti Západoslovenské energetické závody a Paroplynový cyklus. Pätnásťročná zmluva mala garantovať schopnosť splácať poskytnutý úver na výstavbu paroplynu od Európskej investičnej banky vo výške 51 miliónov eur. Zmluva sa podpísala na princípe „take or pay“. Čiže Západoslovenské energetické závody museli platiť za dohodnuté množstvo tepla, aj keď ho od bratislavského paroplynu neodobrali. Spoločnosť Bratislavská teplárenská zdedila zmluvu po tom, čo sa Západoslovenské energetické závody rozdelili na tri akciové spoločnosti – Bratislavskú teplárenskú, Trnavskú teplárenskú a Západoslovenskú energetiku.
Penta získala bratislavský Paroplynový cyklus v privatizácii v roku 2004. Penta sa síce začiatkom minulého roka rozhodla predať bratislavský paroplynový cyklus spoločnosti EI Group, patriacej do skupiny Istroenergo International, ale pohľadávku, ktorá pochádza z predmetného súdneho sporu, si ponechala. Súdny spor o povinnom odoberaní tepla z bratislavského Paroplynového cyklu trvá už vyše 14 rokov.

debata chyba
Viac na túto tému: #Penta #paroplyn #Bratislavská teplárenská spoločnosť