Slovensko zostáva v deflácii, ceny klesli o 0,4 %

Spotrebiteľské ceny boli vo februári medziročne nižšie o 0,4 %. V porovnaní s januárom sa však podľa Štatistického úradu SR februárové ceny v úhrne zvýšili o 0,1 %. V priemere za prvé dva mesiace tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2015 sa spotrebiteľské ceny v úhrne znížili o 0,5 %.

14.03.2016 10:32
debata (1)

V medziročnom porovnaní klesli ceny najmä v doprave, a to o 3,5 %. Ďalej klesli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,7 %, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 1,3 %, alkoholických nápojov a tabaku, poštových a telekomunikačných služieb zhodne o 0,2 %. Vzrástli ceny v odboroch hotely, kaviarne a reštaurácie o 2,3 %, rekreácia a kultúra o 1,7 %, rozličné tovary a služby o 1,5 %, zdravie o 1 %, vzdelávanie, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu zhodne o 0,9 %, odevy a obuv o 0,1 %.

V medzimesačnom porovnaní vzrástli ceny v odboroch alkoholické nápoje a tabak, nábytok, bytové zariadenie a bežná údržba domu, zdravie zhodne o 0,4 %, potraviny a nealkoholické nápoje, rozličné tovary a služby zhodne o 0,3 %, poštové a telekomunikačné služby o 0,2 %, rekreácia a kultúra, vzdelávanie, hotely, kaviarne a reštaurácie zhodne o 0,1 %. Klesli ceny odevov a obuvi o 1,2 %, v doprave o 0,4 %, za bývanie, vodu, elektrinu, plyn a iné palivá o 0,1 %.

Medziročná jadrová inflácia, ktorá sleduje spotrebiteľské ceny s vylúčením regulovaných cien a administratívnych zásahov v oblastí daní, sa vo februári zvýšila o 0,2 %. Čistá inflácia, ktorá na rozdiel od jadrovej nezohľadňuje ani vývoj cien potravín, sa v druhom mesiaci medziročne taktiež zvýšila o 0,2 %.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #inflácia #deflácia