Betónovú cestu na Senec nahradila asfaltka, majú nasledovať ďalšie

Obyvatelia Galanty a Sládkovičova od decembra minulého roku využívajú zrekonštruovanú cestu smerom do Senca. Starú betónku tu nahradila asfaltová vozovka. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja v utorok informovalo, že z nového Operačného programu Integrovaná infraštruktúra 2014 - 2020 budú financované obnovy aj ďalších betónových ciest v havarijnom stave.

01.03.2016 15:24
debata (5)

„Rekonštrukcie takýchto ciest majú význam najmä pre obyvateľov dotknutého regiónu, ktorí sa do svojho cieľa dostanú rýchlejšie, komfortnejšie a hlavne bezpečnejšie,“ povedal minister dopravy Ján Počiatek.

Na ceste prvej triedy I/62 Sládkovičovo – hranica okresov Galanta a Senec je vybudovaných šesť križovatiek so samostatnými odbočovacími pruhmi a jedna sa prestavala na kruhový objazd. Európska únia sa podieľala na tomto projekte sumou 14 mil. eur. Na úseku cesty I/75 medzi Sládkovičovom a Galantou sa začali rekonštrukčné práce a má byť odovzdaný už do konca júna.

Betónové cesty majú na Slovensku pôvod ešte v rokoch 1969 – 1972, ich súčasný stav je už väčšinou nevyhovujúci. Trasenie, hlučnosť, trhliny a diery na vozovke je nutné riešiť vzhľadom na neustály prírastok automobilovej dopravy.

„Po betónovej ceste I/62 smerom na Bratislavu a I/75 Galanta – Košúty – Sládkovičovo dochádzajú obyvatelia denne do hlavného mesta. Okrem poškodenia a opotrebovania vozidiel predstavovala vozovka v pôvodnom stave aj ohrozenie zdravia,“ informoval hovorca ministerstva dopravy Martin Kóňa.

„Vďaka Európskemu fondu regionálneho rozvoja bolo možné kompletne obnoviť cestu I/62 po hranicu okresu Senec, ktorý patrí už do Bratislavského kraja,“ dodal. V čase dožívania sú aj ďalšie betónové cesty na území Slovenska. „Nevyhovujúci stav vozovky je napríklad na ceste I/65 Turčianske Teplice – Príbovce,“ priblížil Kóňa. Súťaž na zhotoviteľa tohto úseku bude vyhlásená v prvom polroku tohto roku.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #eurofondy #cesty