KDH chce nižšie doplatky za lieky pre vybrané skupiny

Doplatky za lieky by mali byť maximálne jedno euro mesačne pre sociálne slabšie skupiny seniorov a zdravotne ťažko postihnutých.

01.03.2016 14:51
debata (18)

Vyhlásil to na tlačovej besede expert na zdravotníctvo v KDH Marian Faktor. Ako dodal, ide o jedno z opatrení strany v oblasti zdravotníctva.

Zmenou legislatívy sa minulý rok rozšíril okruh pacientov, na ktorých sa vzťahuje limit spoluúčasti pri doplatkoch za lieky. S platnosťou od novembra minulého roka ide o deti do 6 rokov, kde je limit spoluúčasti 8 eur za kalendárny štvrťrok a ťažko zdravotne postihnuté deti mladšie ako 6 rokov – 0 eur.

Štvrťročný limit sa u starobných dôchodcov znížil zo 45 eur na 25 eur, u invalidných dôchodcov a držiteľov preukazu ŤZP je pokles z 30 eur na 25 eur. Peniaze ľuďom automaticky vrátia poisťovne do 90 dní od skončenia každého kvartálu.

KDH chce taktiež posilniť postavenie pacienta cez definíciu nároku, ktorá by mala byť jasná, zrozumiteľná a vymožiteľná. „Čiže na čo má pacient nárok, za akých podmienok, do akej časovej lehoty a ako ďaleko od svojho bydliska,“ vysvetlil Faktor.

Slovenské zdravotníctvo podľa neho už neznesie ďalšie štyri roky ničnerobenia, ale ani ďalšie experimenty.

Faktor okrem iného vyhlásil, že KDH dokáže zaviesť elektronické zdravotníctvo (eHealth) do jedného roka. „Dávame verejný prísľub, že reálny eHealth alebo reálne elektronické zdravotníctvo prinesieme do roka,“ povedal novinárom.

18 debata chyba
Viac na túto tému: #zdravotníctvo #KDH #seniori #doplatky za lieky #eHealth #ZŤP #elektronické zdravotníctvo #sociálne slabé skupiny
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy