Ministerstvo zdravotníctva ušetrí pri nákupe zdravotníckej techniky

Nové pravidlá pri nákupe zdravotníckej techniky prinesú podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR finančné úspory. Rezort zaviedol začiatkom decembra minulého roka nové pravidlá nákupu zdravotníckej techniky v nemocniciach vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

29.02.2016 17:10
debata (1)

Kľúčovou zmenou je povinnosť nemocníc pri stanovovaní predpokladanej hodnoty zákazky nad 50-tisíc eur využívať benchmarkové, priemerné ceny. Porovnanie cien uskutočňuje ministerstvo a v tejto pilotnej fáze projektu sa zameriava na české a slovenské nákupy za posledných šesť rokov.

„Môžeme konštatovať, že MZ SR pristúpilo k výrazne pozitívnemu kroku – rozšírili sme spektrum parametrov, na základe ktorých sa budú schvaľovať nákupy zdravotníckych prístrojov v štátnych nemocniciach. Nové pravidlá prinesú zásadné zmeny, ktoré podstatne zvýšia transparentnosť a efektivitu nákupov prístrojov,“ konštatoval minister zdravotníctva Viliam Čislák.

Od 1. decembra minulého roka zaevidovalo MZ tridsať žiadostí nemocníc o spracovanie priemernej ceny rôznej zdravotníckej techniky. Následne sa zanalyzovalo 373 zmlúv v hodnote 52,7 milióna eur, pričom až 56 % celkového objemu benchmarkovanej techniky bolo z Českej republiky.

V súčasnosti má databáza takmer 5-tisíc riadkov a spracovali sa požiadavky okrem iného na anestéziologický prístroj, operačný mikroskop, operačný stôl, parný sterilizátor, pľúcny ventilátor, mamograf, vŕtací a frézovací motorový systém.

Ako priblížilo ministerstvo, z 30 žiadostí spracoval rezort 24, šesť ešte čaká na porovnanie trhových cien. „Štyri prístroje (endoskopická zostava a mamograf pre FNsP J. A. Reimana Prešov, operačné stoly pre Univerzitnú nemocnicu Martin a servoventilátor pre Národný ústav tuberkulózy, pľúcnych chorôb a hrudníkovej chirurgie Vyšné Hágy) sa už obstarali cez elektronický kontraktačný systém. Výsledná cena nákupov bola nižšia ako priemer daných prístrojov,“ ozrejmil rezort zdravotníctva.

V rámci pilotnej fázy projektu benchmarkovania cien sa od 1. apríla tohto roka posúva hranica povinnosti porovnávať ceny techniky v hodnote nižšej ako 40-tisíc eur s tým, že táto cenová hladina klesne na 30-tisíc eur od 1. septembra 2016.

Ministerstvo tiež zavádza viaceré menšie opatrenia ako povinnosť nemocníc vyžiadať položkovitý rozpočet pri zmluvách elektronického kontraktačného systému. Novinkou v tomto roku je aj zavedenie referencovania cien zdravotníckych pomôcok (v platnosti je od 1. januára 2016) a na základe predbežnej analýzy MZ predpokladá, že toto opatrenie môže znamenať úsporu 7 až 20 miliónov eur, teda 5 až 14 %.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #šetrenie #technika #ministerstvo zdravotníctva #Viliam Čislák
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy