Eurozóna sa nečakane vrátila do deflácie

Eurozóna sa vo februári nečakane vrátila do deflácie. Spotrebiteľské ceny sa medziročne znížili o 0,2 percenta, a zaznamenali tak prvý pokles od vlaňajšieho septembra.

29.02.2016 11:43
debata (8)

Dole ich tlačili ceny energií. Vyplýva to z rýchleho odhadu, ktorý v pondelok zverejnil štatistický úrad Eurostat. Analytici v prieskume agentúry Reuters predpokladali, že medziročná inflácia v krajinách eura po januárovom zrýchlení na 0,3 percenta sa vo februári spomalí na nulu.

K prepadu prispeli ceny energií, ktoré sa medziročne znížili o osem percent. Vo všetkých ostatných kategóriách ceny mierne stúpli. Najväčší nárast nastal v službách, kde sa ceny medziročne zvýšili o jedno percento.

Dáta by podľa analytikov mohla znamenať ďalší tlak na Európsku centrálnu banku (ECB), aby na budúci týždeň opäť uvoľnila svoju menovú politiku. Cieľom banky je, aby sa medziročný rast spotrebiteľských cien pohyboval tesne pod dvoma percentami.

ECB od vlaňajšieho marca pumpuje do finančného systému pomocou nákupov štátnych dlhopisov a ďalších aktív asi 60 miliárd eur mesačne. Hlavnú refinančnú sadzbu ECB drží na minime 0,05 percenta a depozitnú sadzbu v januári znížila hlbšie do záporného pásma, aby banky motivovala k zvýšeniu úverovej aktivity.

8 debata chyba
Viac na túto tému: #eurozóna #deflácia