Za súčasnej vlády Roberta Fica (Smer-SD) bolo za štyri roky do prevádzky odovzdaných a rozostavaných podstatne menej nových diaľnic a rýchlostných ciest, ako plánovala. Motoristi dostali do užívania od apríla 2012 doteraz deväť úsekov diaľnic a rýchlociest v dĺžke 87 kilometrov, z toho 11 km v polovičnom profile.
Počas terajšieho vedenia ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja na čele s Jánom Počiatkom sa z dokončených úsekov začali stavať tri v dĺžke necelých 26 km, vrátane 6 km v polovičnom profile. Druhá Ficova vláda chcela v tomto volebnom období odovzdať 133 km diaľnic a rýchlociest, do splnenia tohto zámeru jej tak dva týždne pred voľbami chýba 46 km.
Premiér Fico zároveň sľuboval za štyri roky rozostavať 310 km nových diaľnic a rýchlostných ciest. V skutočnosti sa pri tejto vláde začala výstavba desiatich úsekov, vrátane troch dokončených, v celkovej dĺžke sto kilometrov, z toho v polovičnom profile takmer 28 km. Vo výstavbe tak je sedem úsekov v dĺžke 74 km a navyše úsek D3 Svrčinovec – hranica s Poľskom v dĺžke vyše 3 km (začiatok výstavby v roku 1997). Tieto úseky budú mať polovičný profil v dĺžke 25 km a odovzdané majú byť postupne, ak nebudú práce výrazne meškať, do konca roku 2019. Súčasťou rozostavaných úsekov bude sedem tunelov, vrátane najdlhšieho Višňové v dĺžke 7,5 km na úseku D1 Lietavská Lúčka – Dubná Skala.
Dôležitejšie ako nesplnenie plánu výstavby diaľnic a rýchlostných ciest je podľa ministra dopravy Jána Počiatka to, že môže byť podpísaná koncesná zmluva na výstavbu a prevádzku obchvatu Bratislavy na D4 a priľahlej R7 v dĺžke takmer 60 km. Malo by sa tak stáť do konca februára, teda ešte pred voľbami, ale prípravné práce by sa mali začať v jarných mesiacoch.
„Týchto takmer 60 km už patrí k nášmu rekordu. Za štvorročné obdobie tu 160 km nikto v histórii nerozostaval a je to taký rekord, ktorý bude veľmi ťažké prekonať. Boli sme síce ambicióznejší a dopadlo to tak, že 160 km rozostaviame, 30 km je tesne pred výstavbou, čo padne do vienka budúcemu ministrovi,“ povedal Počiatek pre agentúru SITA. Budúci minister dopravy sa podľa neho bude musieť veľmi snažiť, aby rekord v rozostavanosti niekedy v budúcnosti prekonal.
Výstavba troch úsekov D1 Prešov, západ – juh, D1 Budimír – Bidovce a D3 Čadca, Bukov – Svrčinovec v celkovej dĺžke 28 km sa po skončení súťaží začne v tomto roku. Práce na nich sa mali rozbehnúť už vlani, ale námietky zdržali priebeh tendrov na výber zhotoviteľov. „Tri súťaže sú vo finálnom štádiu, ale dominantná časť verejného obstarávania je už za nami. Beží námietkové konanie, takže je to už konečné štádium súťaží. Tieto úseky sa podľa mňa začnú stavať určite v roku 2016, lebo už nie je dôvod, aby to trvalo dlhšie,“ uviedol Počiatek.
Budovanie infraštruktúry na Slovensku bolo podľa ministra dopravy vždy o finančných možnostiach. „Boli vlády, ktoré takmer nič neboli schopné rozostavať, pretože nemali na to peniaze. Najväčší úspech je to, že sa nám podarilo (v Operačnom programe Doprava 2007 – 2013) do posledného eura využiť eurofondy, ktoré priniesli túto veľkú dynamiku. Je toľko rozostavaných úsekov a keď pribudnú nové, tak ponuka štátu voči stavebnému sektoru bude možno ešte väčšia ako v minulosti,“ predpokladá Počiatek. „Na najbližšie štyri roky budú mať stavbári čo robiť. Pozitívne je tiež to, že nikto nespochybňuje, ako štát vo veľkej miere prispel k oživeniu stavebného sektora,“ uzavrel minister.
Za predošlej vlády Ivety Radičovej (vtedy SDKÚ-DS), od júla 2010 do marca 2012, bolo odovzdaných 73 km diaľnic a rýchlociest (takmer 16 km v polovičnom profile). Počas bývalej vlády, ktorá skončila predčasne, sa začala výstavba 56 km diaľnic a rýchlociest (5 km v 1/2 profile). V čase prvej vlády Roberta Fica (od júla 2006 do júna 2010) sprevádzkovali 128 km diaľnic a rýchlociest (30 km v 1/2 profile) a rozostavalo sa 120 km (35 km v 1/2 profile).