Zmluvu na obchvat Bratislavy podpíšu do konca mesiaca

Obchvat Bratislavy a rýchlocestu R7 postaví konzorcium Obchvat Nula, vedené španielskou spoločnosťou Cintra. V stredu to s pripomienkou schválila vláda. Zmluva by mala byť podpísaná do konca februára.

17.02.2016 12:07
debata (40)

Podľa RTVS bude mať po podpise zmluvy koncesionár dvanásť týždňov, počas ktorých musí preukázať, že má zabezpečené financovanie stavby. Potom dostane od vlády definitívny súhlas. Stavba by sa tak mohla rozbehnúť už na jar. Pokračuje výkup pozemkov pre diaľnicu D4, väčšina pozemkov pre rýchlocestu R7 je už vysporiadaná.

Ročná splátka bude 56,7 milióna eur

Vláda vyslovila súhlas s uzavretím koncesnej zmluvy na projektovanie, výstavbu, financovanie, prevádzku a údržbu úsekov diaľnice D4 Bratislava, Jarovce – Rača a rýchlostnej cesty R7 Bratislava, Prievoz – Holice v dĺžke 59 kilometrov. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja má uzavrieť koncesnú zmluvu s víťazným uchádzačom najneskôr do konca februára. Kabinet zároveň schválil časový a vecný harmonogram realizácie a finančného zabezpečenia navrhnutých kompenzačných opatrení na zmiernenie vplyvov na chránené územia prírody.

Druhý projekt verejno-súkromného partnerstva (PPP) na Slovensku bude realizovať medzinárodné konzorcium Obchvat Nula na čele so španielskou spoločnosťou Cintra Infraestructuras Internacional (Cintra). Vo finále súťaže spomedzi štyroch uchádzačov navrhlo najnižšiu ročnú splátku 56,72 mil. eur. Je to výrazne menej oproti odhadovanej sume 135 mil. eur. Štát by mal koncesionárovi za tridsať rokov prevádzky časti obchvatu Bratislavy na D4 a priľahlej R7 uhradiť podľa aktualizácie 1,891 mld. eur (namiesto minimálne 1,7 mld. eur). Platby za dostupnosť bude uhrádzať po odovzdaní úsekov do prevádzky. Štúdia uskutočniteľnosti predpokladala celkovú sumu platieb za tridsať rokov pôvodne 4,53 mld. eur a po aktualizácii 4,176 mld. eur. Súčasťou úspešného konzorcia sú rakúska stavebná spoločnosť Porr a austrálska investičná skupina Macquarie Capital Group.

Cesty postavia miestne firmy

Konzorcium plánuje pri výstavbe D4 a R7 využiť najmä miestnych subdodávateľov, ale zatiaľ neuviedlo, akých a na aké práce. Predpokladá pritom vytvoriť tisíc pracovných miest a pri následnej prevádzke bude potrebovať asi päťdesiat zamestnancov. Po uzavretí koncesnej zmluvy, ktorá má vyše sto strán, bude nasledovať uzatvorenie financovania projektu, pričom Európska investičná banka chce financovať polovicu nákladov na D4. S prácami by sa malo začať na jar najprv na časti R7, kde je už vydané stavebné povolenie. Na D4 ešte treba dokončiť majetkovoprávne vysporiadanie pozemkov a získať povolenie na stavbu, čo by malo trvať do leta. Výstavba D4 a R7 má trvať štyri a štvrť roka, hotová by tak mala byť v roku 2020.

Cintra manažuje desiatky projektov

Cintra, ako dcéra spoločnosti Ferrovial, manažuje takmer tridsať koncesných projektov v infraštruktúre v deviatich krajinách sveta (USA, Kanada, Španielsko, Veľká Británia, Grécko, Írsko, Portugalsko, Kolumbia a Austrália). Rakúsky Porr pôsobí na Slovensku cez svoju dcéru a organizačnú zložku. Stavia napríklad mimoúrovňovú križovatku Triblavina na D1 Bratislava – Trnava v hodnote 19,75 mil. eur bez dane z pridanej hodnoty (23,7 mil. eur vrátane dane).

Rýchla výstavba rozhodla

Inštitút finančnej politiky pri ministerstve financií vypočítal, že keby sa výstavba D4 a R7 podľa základného scenára začala v tomto roku, variant financovania z verejných zdrojov by bol oproti forme PPP výhodnejší o 62 mil. eur. Realistický scenár predpokladá, že ak by sa začalo stavať s využitím verejných zdrojov až v roku 2018, bolo by to už v prospech PPP o 113 mil. eur. Pri začiatku výstavby za peniaze štátu v roku 2017 by bol variant PPP výhodnejší už len o 26 mil. eur. Ak by sa za štátne začalo s prácami v spomínanom roku 2018, dvojročná výhoda socioekonomických benefitov PPP by dosiahla 178 mil. eur.

Časť opozície je proti podpisu

Časť opozície, napríklad KDH, SaS, Šanca, mala výhrady k uzatvoreniu koncesnej zmluvy do marcových volieb a žiadala, aby ju podpísala až budúca vláda. Naopak, Most-Híd na to nevidel dôvod a vyzýval vládu, aby bola zmluva uzavretá ešte a pred voľbami a mohla sa začať výstavba D4 a R7.

„Obávame sa, že nedostatočná odbornosť pri príprave PPP projektu môže ohroziť a spomaliť výstavbu,“ uviedla predsedníčka Šance Eva Babitzová a vyzývala vládu, aby neprijímala odborne nedotiahnuté rozhodnutia. „V opačnom prípade môžu problémy po voľbách priniesť neželané vytriezvenie nielen pre občanov, ale aj investora,“ dodala.

40 debata chyba
Viac na túto tému: #R7 #PPP #D4 #obchvat Bratislavy