Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) sa pod túto revíziu podpísali najmä tri faktory, a to silnejšia ako prognózovaná akcelerácia čerpania eurofondov, výrazný pokles cien ropy a zakomponovanie novej investície Jaguar do hlavného scenára.
„Keďže spoločnosť Jaguar Land Rover potvrdila záujem investovať v Slovenskej republike, predstavovalo toto tretí dôležitý faktor, ktorý bol zakomponovaný do predikcie s prorastovým vplyvom na výhľad hrubého domáceho produktu,“ konštatuje centrálna banka. Vzhľadom na spresnenie predpokladov investície, najmä v oblasti menšieho počtu vyrobených áut, by odhadovaný modelový dopad do zrýchlenia rastu hrubého domáceho produktu do roku 2020 mohol podľa NBS predstavovať kumulatívne 1,8 percentuálneho bodu s vytvorením približne 9 000 nových pracovných miest
Aktuálny dynamický vývoj ekonomiky Slovenska spolu s tvorbou pracovných miest vo verejnom sektore a pozitívnym efektom novej investície sa podľa centrálnej banky prejavil aj v rýchlejšom ako pôvodne odhadovanom raste zamestnanosti v celom horizonte predikcie. Pre tento a budúci rok tak NBS navýšila odhad rastu zamestnanosti rovnako o 0,1 percentuálneho bodu na 1,4 % v roku 2016 a na 1 % v roku 2017.
Oproti decembrovej prognóze centrálna banka upravovala aj odhady vývoja spotrebiteľských cien. Stojí za tým výrazný prepad cien ropy, kvôli ktorému banka znížila odhad výšky inflácie pre tento rok o 0,3 percentuálneho bodu a aktuálne tak predpokladá, že ceny v tomto roku porastú iba o 0,4 %. Naopak, pre rok 2017 sa prognóza inflácie mierne navyšuje o 0,1 percentuálneho bodu na 1,8 %. Padajúce ceny ropy však môžu aj tieto odhady onedlho zmeniť. „Vývoj cien ropy po dátume uzávierky aktualizácie predikcie predstavuje vzhľadom na jej pokračujúci pokles naďalej riziko smerom nadol v predikcii vývoja inflácie a v silnejšom domácom dopyte,“ dodáva centrálna banka.
Riziká pre vývoj hrubého domáceho produktu sú pre nasledujúce roky podľa NBS viac-menej vybilancované, a to vzhľadom na protichodné vplyvy nižších cien ako pozitívneho príjmového efektu na jednej strane a možného horšieho vývoja rozvíjajúcich sa ekonomík na strane druhej.