"V minulom roku zjednotil držiteľ povolenia koordináciu a riadenie konvenčnej a jadrovej časti mochoveckého projektu a zároveň posilnil projektový tím, čo sa prejavilo na akcelerácii montážnych aktivít,“ uviedla hovorkyňa ÚJD Zuzana Hosťovecká.
Slovenské elektrárne (SE), ktoré jadrové bloky v Mochovciach dostavujú, už informovali dozorný orgán, že pripravujú dokumentáciu potrebnú pre povolenie na uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky a na prevádzku.
"Dokončuje sa systém fyzickej ochrany, začalo sa s overovaním osobitnej odbornej spôsobilosti vybraných zamestnancov pre tretí a štvrtý blok. Na reaktorovej sále sa koncom roka v sprísnených podmienkach začala kontrolná montáž zariadenia reaktora,“ dodala Hosťovecká. Elektrárne sa venujú aj dostavbe štvrtého bloku, ktorý už má za sebou úspešné hydrostatické skúšky hermetických výstelok bazéna skladovania vyhoretého paliva ako aj šachty transportného kontajnera. "Prebieha rozsiahla inštalácia zabudovaných prvkov v rámci celkovej stavebnej pripravenosti,“ spresnila Hosťovecká.
Tretí mochovecký blok by chcel slovenský dominantný výrobca elektriny uvádzať do života koncom tohto roka. Prvé kilowatthodiny komerčne vyrobenej elektriny na treťom bloku by chceli Slovenské elektrárne dodať do siete začiatkom roka 2017. Podľa ÚJD v prípade, že počas neaktívnych skúšok a spúšťania sa nevyskytnú žiadne neočakávané skutočnosti závažnejšieho charakteru, prvé prifázovanie generátora v rámci energetického spúšťania tretieho bloku by mohlo byť reálne v priebehu roku 2017. "Treba však zdôrazniť, že činnosti ako integrálne funkčné skúšky, vylaďovanie regulátorov a automatík, prípadne nastavovanie blokád a ochrán nesú v sebe veľkú mieru neurčitosti vo väzbe na časový harmonogram,“ upozornila Hosťovecká.
ÚJD na základe aktuálneho vývoja však nevie vylúčiť, že nenastane určitý časový posun dostavby tretieho mochoveckého bloku voči termínom, ktoré boli deklarované. Kontrolný orgán totiž vidí pri jeho dostavbe viacero otvorených problémov. Problémom je podľa neho napríklad vydokladovanie splnenia zadefinovaných požiadaviek na kvalitu zrealizovaných dodávok na konvenčnej časti projektu. "Napriek snahe držiteľa povolenia stále nebola dosiahnutá optimálna koordinácia jednotlivých dodávateľov,“ uviedla Hosťovecká.
Štvrtý blok by však mal byť dostavaný rok po uvedení tretieho bloku do prevádzky. "Pri zohľadnení skúseností projektového tímu z tretieho bloku, ako aj koncentrácii kapacít dodávateľov na jeden blok a ukončenej montáži spoločných zariadení je možné pripustiť, že štvrtý blok bude uvedený do prevádzky jeden rok po uvedení tretieho bloku do prevádzky,“ konštatovala Hosťovecká.
Úrad považuje za svoje najväčšie výzvy v tomto roku pri mochoveckom projekte posudzovanie dokumentácie potrebnej pre vydanie povolenia na uvádzanie jadrového zariadenia do prevádzky a na prevádzku.
"Tiež budeme dozorovať dokončovanie montáže, realizáciu kontrol zhody zmontovaných systémov a komponentov v rámci procesu preberania zariadení k neaktívnym skúškam, priebeh neaktívnych skúšok a uvádzanie tretieho bloku do prevádzky a zároveň dozorovanie montážnych činností na štvrtom bloku,“ uzavrela Hosťovecká.
Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec, ktorá si vyžiada zhruba 4,63 miliardy eur, oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport, slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.