Takmer deväť z desiatich sporiteľov v druhom pilieri si na svoj budúci dôchodok šetrí v garantovanom dlhopisovom fonde. Upozorňuje na to dôchodková správcovská spoločnosť (DSS) Poštovej banky. Väčšina nových sporiteľov pritom vstupuje do druhého piliera tesne pred tridsiatkou, kedy im do odchodu na dôchodok zostáva viac ako 30 rokov. Pri takýchto dlhodobých investičných horizontoch, presahujúcich 10 až 15 rokov, sú podľa DSS Poštovej banky vhodné indexové a akciové fondy.
"Predovšetkým mladí sporitelia môžu významne zhodnotiť svoje úspory investovaním v týchto fondoch. Dlhý časový horizont šetrenia im totiž dáva priestor na investície s vyššou perspektívou zhodnotenia, ktoré reprezentujú hlavne indexové fondy,“ uviedol vedúci úseku riadenia investícii v DSS Poštovej banky. Na rozdiel od konzervatívnych investícií si podľa neho mladí sporitelia pri indexových a akciových fondoch navyše vedia lepšie poradiť s negatívnym efektom inflácie na hodnotu úspor.
Európsky štatistický úrad Eurostat podľa DSS Poštovej banky momentálne radí Slovensko z hľadiska veku populácie k „najmladším“ krajinám v EÚ. Upozorňuje však na to, že o niekoľko desiatok rokov bude pomer medzi ekonomicky aktívnym obyvateľstvom a seniormi na dôchodku problémom. "Slováci vo veku 65 a viac rokov tvorili v roku 2014 len 13,5 % obyvateľstva. Podľa predikcie Eurostatu budú v roku 2080 obyvatelia starší ako 65 rokov predstavovať až 35,9 % z celkovej slovenskej populácie. Zhruba každý šiesty Slovák však v tom istom roku bude starší ako 80 rokov,“ zdôrazňuje analytička Poštovej banky Dominika Ondrová.
Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri mali k poslednému dňu minulého roka na svojich účtoch vyše 6,3 mld. eur. V dlhopisových fondoch DSS evidovali vyše 5,35 mld. eur, v akciových fondoch bolo 644,3 mil. eur, v indexových fondoch penzijné spoločnosti spravovali 236,4 mil. eur a v zmiešaných fondoch sa nachádzalo 69,4 mil. eur.