Ak ceny ropy neporastú v najbližších mesiacoch, môže sa podľa ekonómov ešte viac zdvihnúť vlna migrácie do Európy.
„Naďalej trvajúci pokles cien by mohol zapríčiniť hlbšiu krízu, ktorá by sa mohla začať prelievať i do západného sveta v podobe zvýšenej migrácie. USA by tak mohli čeliť zvýšenej vlne pracovnej sily z juhoamerických ekonomík, v Európe by sa mohli hromadiť okrem migrantov z Blízkeho východu i migranti z krajín bývalého ZSSR,“ povedal makroekonóm spoločnosti Colosseum František Bostl.
Vyššie ceny ropy sú preto dôležité nielen pre ekonomickú, ale aj politickú stabilitu vo svete. „Pokiaľ sa v priebehu tohto roka cena ropy Brent nezačne pozvoľna vracať k hranici 60 dolárov za barel, ekonomické škody, ktoré táto komodita spôsobí globálne, budú v budúcnosti historici nazývať Veľká globálna depresia,“ poznamenáva Bostl.
Analytici americkej banky Goldman Sachs pritom v poslednej vydanej predikcii tvrdia, že v dôsledku vysokého prebytku ropy na trhu by sa cena čierneho zlata mala v priebehu nasledujúcich týždňov prepadnúť až na úroveň 20 dolárov za barel.
Už teraz napríklad v brazílskom Riu de Janeiro nemajú v dôsledku lacnej ropy ako pokryť výdavky na zdravotnú starostlivosť. Rio de Janeiro produkuje 67 percent brazílskej ropy a 40 percent plynu. Zdravotnícky sektor Ria, kde sa budú navyše v auguste tohto roka konať olympijské hry, nemá na vybavenie, lieky ani mzdy zamestnancov. Výnimočný stav je vyhlásený na 180 dní a má trvať ešte v júni.
Podobne je na tom aj Venezuela, ktorej export tvorí z 95 percent práve ropa. Na príjmoch štátneho rozpočtu má viac ako 50-percentný podiel. Krajina sa pasuje s dlhoročnými ekonomickými problémami. Mnohí Venezuelčania sa teraz obávajú, že sa pri poklese príjmov nebudú dať udržať mnohé sociálne programy štátu. V krajine dlhodobo prevládajú nepokoje, vláda čelí násilnostiam a pouličnému rabovaniu.