Česko je za pokračovanie tranzitu plynu cez Ukrajinu

Navrhovaná druhá trasa plynovodu spájajúceho Rusko s Nemeckom, čiže Nord Stream 2, ktorý by zdvojnásobil ruskú exportnú kapacitu priamo na nemecký trh, by sa mohla zrealizovať, ak Moskva nezastaví tranzit plynu cez Ukrajinu.

05.01.2016 14:06
debata (5)

Povedal to v utorok český minister priemyslu Jan Mládek. Podľa ministra zachovanie prepravy plynu cez Ukrajinu je dôležité pre českú energetickú bezpečnosť.

Ruský exportér plynu Gazprom a jeho európske partnerské firmy v septembri podpísali akcionársku dohodu o projekte Nord Stream 2. S týmto projektom však nesúhlasí skupina členských krajín Európskej únie, podľa ktorých tým vzniká riziko ďalšej destabilizácie Ukrajiny. Česká republika, Maďarsko, Poľsko a Slovensko vyzvali Európsku komisiu, aby zaručila „úplný súlad akejkoľvek novej infraštruktúry s legislatívou EÚ.“

Český minister priemyslu v utorok povedal, že kompromisným riešením by mohla byť výstavba trasy Nord Stream 2 a súčasné zaručenie, že plyn do Európy bude naďalej prúdiť aj cez ukrajinské územie. Podľa Gazpromu a niektorých energetických firiem je Nord Stream 2 najpragmatic­kejším riešením podpory energetickej bezpečnosti Európy. Predseda Európskej rady Donald Tusk však v decembri uviedol, že podľa jeho názoru projekt Nord Stream 2, ktorý podporujú Gazprom, E.ON , Wintershall, Shell, OMV a Engie, porušuje pravidlá Európskej únie.

5 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Rusko #plyn #Ukrajina #Nord Stream 2