Gazprom garantuje plynulé dodávky plynu do Európy

Ruský Gazprom garantoval slovenskému ministrovi hospodárstva Vazilovi Hudákovi plynulé dodávky plynu na Slovensko, ako aj ďalej do Európy.

27.12.2015 12:27
debata (28)

Slovensko by nemala túto zimnú sezónu postihnúť plynová kríza zapríčinená zastavením dodávok plynu z Ruska cez Ukrajinu. Ako uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk minister hospodárstva Vazil Hudák, ruský Gazprom garantoval Slovensku plynulé dodávky.

"Garantovali nám z ich strany plynulé dodávky plynu pre Slovensko, aj transport smerom na západ. Gazprom sľúbil, že bude dodávať plyn v nakontrahovaných objemoch, takže nepredpokladám, že počas tohtoročnej zimnej sezóny dôjde k plynovej kríze,“ uviedol Hudák.

Minister sa pred sviatkami stretol s najvyššími predstaviteľmi plynárenských spoločností na Slovensku, ako sú Slovenský plynárenský priemysel, Eustream, SPP-Distribúcia a Nafta. Firmy uistili ministra, že sú zabezpečené plynulé dodávky zemného plynu tak pre domácnosti, ako aj pre priemysel.

"Všetci zástupcovia zainteresovaných strán ubezpečili ministra, že neočakávajú negatívny vývoj, ani mimoriadne situácie, ktoré by mohli ovplyvniť zásobovanie Slovenska plynom,“ informoval rezort hospodárstva, podľa ktorého máme v zásobníkoch dostatočné množstvo plynu pre potreby Slovenska.

Aktuálna denná spotreba sa v súčasnosti aj s ohľadom na pomerne teplé počasie pohybuje na úrovni 19 miliónov metrov kubických denne.

„Bol som ubezpečený zo všetkých zainteresovaných strán, že žiadne problémy počas najbližšieho obdobia nebudú. Keby nastali, sme pripravení okamžite reagovať. Tím zložený so zástupcov všetkých zainteresovaných spoločností by bol v priebehu niekoľkých hodín schopný operatívne zasadnúť a reagovať na vzniknutú situáciu. Za našu spoločnosť môžem vyhlásiť, že sme pripravení na plynulé a spoľahlivé dodávky plynu,“ povedal po stretnutí generálny riaditeľ SPP Štefan Šabík.

28 debata chyba
Viac na túto tému: #plyn #Gazprom