Veto prezidenta nezabralo, teplárne budú mať exekučnú imunitu

Národná rada SR sa nestotožnila s výhradami prezidenta SR Andreja Kisku k novele zákona o tepelnej energetike.

15.12.2015 11:41
debata (6)

Poslanci prelomili veto prezidenta SR a znova schválili novelu zákona zavádzajúcu absolútnu exekučnú imunitu pre teplárne vlastnené štátom. Exekučná imunita sa má podľa novely vzťahovať na nehnuteľný majetok, peňažné prostriedky, pohľadávky a finančné nástroje vo vlastníctve takýchto držiteľov povolenia, ako aj na ich iný majetok, slúžiaci na výrobu a rozvod tepla.

Podľa názoru slovenského prezidenta rozsah exekučnej imunity v schválenom zákone nie je proporcionálny, pretože neprimerane priorizuje ochranu majetku štátu na úkor oprávnených záujmov veriteľov na uspokojení ich vymáhaných pohľadávok. „Účinkom schváleného zákona je úplné popretie zmyslu a podstaty núteného výkonu súdnych a iných rozhodnutí v rozsahu, ktorý sa rovná negácii súdneho rozhodnutia, ktorým sa priznalo vymáhané peňažné plnenie," uviedol prezident SR. Podľa Kisku dôležitým kritériom, ktoré je potrebné vziať do úvahy pri posudzovaní schváleného zákona, je aj otázka dodržania ústavného princípu zákazu diskriminácie.

Podľa premiéra Roberta Fica vládna novela zákona o tepelnej energetike, ktorú parlament schválil v skrátenom legislatívnom konaní, reaguje na prehratý súdny spor medzi Paroplynovým cyklom a Bratislavskou teplárenskou. Na základe konečného súdneho verdiktu musí štátom vlastnená tepláreň zaplatiť spoločnosti Paroplyn Holdings Limited, ktorá patrí skupine Penta, a ktorá ešte pred vyše rokom vlastnila bratislavský Paroplynový cyklus, zhruba 29 miliónov eur.

Skupina Penta už avizovala, že sa pre spomínanú novelu zákona o teple plánuje obrátiť na súdy. "Takáto úprava exekučnej imunity vybraných subjektov disponujúcich povolením na výrobu a rozvod tepla je v rozpore s ústavnými princípmi SR ako aj právom Európskej únie. Určite využijeme všetky dostupné možnosti ochrany, ktoré nám poskytuje Ústava SR a európska legislatíva,“ uviedol po schválení novely v parlamente hovorca Penty Gabriel Tóth.

S tým, že novela zákona o teple je protiústavná, súhlasí aj opozičný poslanec Daniel Lipšic. Ten v pléne viackrát v rámci rozpravy upozornil, že Ústavný súd SR už v podobných veciach vyhlásil absolútnu exekučnú imunitu za protiústavnú. Vládnych poslancov obvinil, že schválením novely náročky naťahujú čas do doby, kedy rozhodne ústavný súd o jej ústavnosti či neústavnosti. Čo môže trvať aj niekoľko mesiacov, pričom počas týchto mesiacov budú skupine Penta nabiehať ďalšie úroky k už vysúdenej sume.

Štát vlastní šesť najväčších teplární v Bratislave, Žiline, Trnave, Košiciach, Martine a Zvolene. Predchádzajúce pravicové vlády ich chceli predať, no pre predčasné voľby sa im to nepodarilo.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #teplo #exekúcie #Bratislavská teplárenská spoločnosť
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy