Najľudnatejšia krajina sveta stratí medzi rokmi 2010 až 2040 približne 90 miliónov pracovníkov. Problém súvisí s rýchlym starnutím spoločnosti.
Čína, ktorá má v súčasnosti zhruba 1,4 miliardy obyvateľov, „zostarne skôr, než zbohatne,“ uviedol hlavný autor správy SB Philip O'Keefe.
Počet Číňanov v produktívnom veku klesol v roku 2012 prvýkrát po desiatkach rokov, a od tej doby sa ďalej znižuje, ukazujú podľa spravodajského serveru CNN dáta čínskeho štatistického úradu.
Druhá najväčšia ekonomika sveta čelí najpomalšiemu hospodárskemu rastu od finančnej krízy. Zmeny v demografickej štruktúre môžu ovplyvniť vládny rozpočet či produktivitu práce a odraziť sa v nákladoch na zdravotnú starostlivosť a dôchodky.
Peking si problémy spojené so zmenšujúcou sa produktívnou zložkou obyvateľstva a starnúcou spoločnosťou uvedomuje. Najvyššie vedenie Komunistickej strany Číny sa rozhodlo skončiť s dlhoročnou politikou jedného dieťaťa; rodinám bude odteraz dovolené mať deti dve, uviedla vláda v októbrovom oznámení.
Podľa expertov je ale táto zmena zrejme príliš malá a prišla príliš neskoro na to, aby v dohľadnej dobe mohla spomaľujúcej ekonomike nejako pomôcť. Desiatky rokov totiž potrvá, než sa deti, ktoré sa po zmiernení týchto pravidiel narodia, stanú súčasťou práceschopného obyvateľstva, napísal CNN.