Premiér Robert Fico vyhlásil, že bezpečnostná situácia na Slovensku nie je zhoršená, ale riziká nesmieme podceňovať. „Bezpečnosť republiky je absolútna priorita vlády,“ povedal premiér. Zopakoval, že bezpečnostné riziká súvisiace s migračnou vlnou sú obrovské. Mimoriadne zasadnutie rady však prijalo záver, že zatiaľ nie je potrebné vyhlásiť zvýšený stupeň ohrozenia Slovenska. Bezpečnostná rada je aj napriek tomu v stave permanentného rokovania a prijala niekoľko opatrení.
Bezpečnostné opatrenia na Slovensku
Bolo zvýšené monitorovanie hraníc, najmä na východe, v susedstve s Ukrajinou. Sú nasadené všetky bezpečnostné zložky, ktoré boli trénované na zásahy na zelenej hranici. Každý nelegálny prechod našej hranice je považovaný za bezpečnostné riziko, každý nelegálny migrant bude zatknutý. Sú monitorované záchytné tábory na východnom Slovensku a v Gabčíkove. Migranti, ktorí tam sú, nesmú ohrozovať ani seba, ani našich občanov. Premiér upozornil aj na to, že „sa sústreďujeme aj na cudzie komunity na Slovensku“. Spravodajské služby nezaznamenali ich radikalizáciu.
V nepretržitej pohotovosti je Národné bezpečnostné analytické centrum.
Premiér oznámil, že ho minister vnútra Robert Kaliňák informoval, že okrem toho boli prijaté opatrenia na posilnenie bezpečnosti pri masových športových a kultúrnych podujatiach a takisto v objektoch zvláštneho významu, ako sú napríklad atómové elektrárne. Spravodajské služby monitorujú aj ohlasy pravicových extrémistov. Je posilnená aj ochrana zastupiteľských úradov na území Slovenskej republiky.
Slováci nie sú medzi obeťami
Premiér nemá zatiaľ žiadnu informáciu, žeby medzi obeťami útokov v Paríži boli slovenskí občania. Upozornil však, že aj ministerstvo zahraničných vecí SR už vydalo varovanie občanom, aby zvážili svoju cestu do Paríža.
Slovenskú políciu požiadali o spoluprácu
Francúzske úrady požiadali slovenskú políciu o spoluprácu pri prípadnom identifikovaní páchateľov pomocou otlačkov prstov a pri identifikácii zbraní použitých pri útokoch, pretože teroristi majú často zbrane z bývalého východného bloku.
Na brífingu vystúpil aj minister obrany Martin Glváč, ktorý sa pripojil k politikom vyjadrujúcim sústrasť Francúzsku. Informoval o tom, že v rezorte obrany sú prijímané bezpečnostné opatrenia už od vypuknutia krízy na Ukrajine. Premiér Fico ešte po mimoriadnom zasadaní Bezpečnostnej rady SR povedal, že nateraz pri zaisťovaní bezpečnosti bude pôsobiť polícia, armáda zatiaľ zapojená nebude.