Obchvat Detvy je už hotový

Vodiči jazdiaci stredom Slovenska budú môcť od utorka využívať novú rýchlostnú cestu. V súčasnosti finišujú prípravy na otvorenie rýchlostnej cesty R2 v úseku Pstruša - Kriváň v plnom štvorprúdovom profile.

, 09.11.2015 06:00
debata (54)

Vodiči sa po ňom budú môcť previezť už 10. novembra. Po sprejazdnení viac ako 10 kilometrov dlhej časti budú vodiči mať možnosť obísť mesto Detva. Cestu stavali necelé dva roky a ako jeden z mála úsekov bude dokončená bez meškania.

Termín otvorenia diaľnice potvrdila Národná diaľničná spoločnosť (NDS) a aj primátor Detvy Ján Šufliarský. „Otvorenie rýchlostnej cesty vnímame určite pozitívne. Zvýši sa bezpečnosť na súčasnej ceste prvej triedy I/50. Veľká časť dopravy sa presunie na rýchlostnú cestu,“ hovorí Šufliarský.

Zároveň dodáva, že situácia sa určite zlepší aj v dedinách Pstruša a Kriváň, kde rovnaká cesta znepríjemňuje život miestnym obyvateľom. Mesto Detva si od novej rýchlostnej cesty tiež sľubuje, že do miestneho priemyselného parku priláka investorov.

zväčšiť
Zvolen, Banská Bystrica, mapa, graf, Detva

Výstavba obchvatu sa začala v decembri 2013. Na budovaní sa podieľa konzorcium firiem Strabag, Doprastav a Váhostav. Stavebné spoločnosti sa zaviazali, že úsek s dĺžkou 10 380 metrov a s 13 mostmi postavia takmer za 178 miliónov eur. Podľa plánov malo budovanie cesty trvať 24 mesiacov.

Nový úsek rýchlostnej cesty však bude nateraz v danej oblasti osamotený. V súčasnosti je vo výstavbe predchádzajúci úsek Zvolen-východ – Pstruša s dĺžkou takmer osem kilometrov, ktorý by mal byť hotový na budúci rok. Vodiči ani po jeho otvorení plynulo neprejdú z rýchlostnej cesty R1 na daný úsek R2. Bráni tomu stále nevybudovaný obchvat Zvolena v úseku Sliač – Zvolen-východ.

Mesto Sliač v minulosti odmietlo výstavbu obchvatu vo svojej blízkosti. Diaľničiari vyhlásili verejnú súťaž na štúdiu realizovateľnosti pre tento úsek. Podľa podmienok súťaže by predpokladaná cena štúdie mala byť vo výške 540-tisíc eur vrátane dane. Jej dodanie by malo prebehnúť počas deviatich mesiacov. V súčasnosti sa zvažuje niekoľko variantov, ani jeden z nich nie je ideálny vo vzťahu k životnému prostrediu, napríklad prameňom. Jednou z možností je aj estakáda priamo cez mesto Zvolen.

Juhovýchodne od detvianskeho obchvatu smerom na Lučenec diaľničiari pripravujú ďalšie úseky, ktoré by po kompletnom dobudovaní mali spojiť Zvolen s Košicami. Nadväzujúcou časťou je úsek Kriváň – Lovinobaňa, ktorý chce NDS začať stavať v roku 2016. Aktuálne je takmer 23-kilometrový úsek v procese stavebného konania.

Rýchlostná cesta R2 bude začínať v Trenčíne. Dnes sa okrem spomenutých úsekov stavia časť Ruskovce – Pravotice v polovičnom profile, ktorá vytvorí obchvat Bánoviec nad Bebravou. Rovnako v polovičnom profile už existuje na tejto ceste obchvat Žiaru nad Hronom, Oždian a Tornale. Obchvat Detvy bude prvou časťou R2, ktorú otvoria v plnom profile.

© Autorské práva vyhradené

54 debata chyba
Viac na túto tému: #rýchlostná cesta #diaľnice #R2 #Detva
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy