Sapin: Ďalšie uvoľňovanie politiky bude pre ECB ťažké

Európska centrálna banka (ECB) bude mať ťažkosti pri ďalšom prípadnom uvoľňovaní monetárnej politiky. Vyhlásil to v pondelok francúzsky minister financií Michel Sapin s tým, že politika ECB je vhodná.

27.10.2015 08:20
debata

ECB v súčasnosti udržiava sadzby nízke a banka mesačne nakupuje aktíva v hodnote 60 mld. eur. "Je ťažké pristúpiť k väčším stimulom ako toto,“ povedal Sapin. "Stále tam je možnosť urobiť viac, prešli sme však už dlhú cestu. Francúzsko si myslí, že táto monetárna politika je vhodná,“ povedal Sapin.

Európska ekonomika potrebuje viac monetárnych stimulov, aby podporila rast miery inflácie. Tá by mohla zostať nízko ešte určitý čas. V rozhovore, ktorý v nedeľu uverejnili noviny Corriere della Sera, to uviedol viceguvernér talianskej centrálnej banky Fabio Panetta. "Inflácia v eurozóne je už istý čas výrazne pod cieľovou hodnotou a príliš nízka by mohla byť ešte niekoľko kvartálov,“ povedal. 

Šéf ECB Mario Draghi minulý týždeň po tom, ako banka rozhodla, že nemení úrokové sadzby ani program tlačenia nových peňazí, povedal, že ECB na svojom decembrovom zasadaní posúdi, čo viac by mohla urobiť pri riešení problému slabej inflácie.

debata chyba
Viac na túto tému: #ECB