Podľa Fica by sa mal v roku 2016 rozšíriť okruh potravín s nižšou DPH

Okruh potravín so zníženou DPH by sa mal podľa predsedu vlády Roberta Fica v roku 2016 rozšíriť. Ako povedal v relácii V politike na TA3, "ak nám to ekonomika dovolí, v roku 2016 sú určité produkty, na ktoré sa budeme pozerať." Nové potraviny s nižšou DPH však nebudú podľa premiéra súčasťou tretieho sociálneho balíčka.

11.10.2015 14:17
debata (10)

„Spustenie predaja výrobkov s nižšou DPH je vážne rozhodnutie, pretože DPH znižujeme po prvýkrát. Počkajme, do akej miery sa nám zvýši spotreba týchto potravín, do akej miery to pomôže dodávateľom a keď sa ukáže, že DPH má priaznivý dopad, nevylučujem, že budeme tento okruh ďalej rozširovať,“ povedal Fico.

K znižovaniu DPH na potraviny dospela vláda aj z toho dôvodu, že pravicové vlády kedysi daň len zvyšovali, pripomenul Fico. „Čakali sme na vhodnú príležitosť, keď budeme mať zdroje v sume približne 80 miliónov eur. Začali sme hovoriť o tom, ktoré potraviny majú v tomto zozname byť, aby sa to reálne prejavilo na cenách na pultoch,“ vysvetlil predseda vlády v relácii.

Podľa neho sú v aktuálnom zozname také potraviny, ktoré sa často vyskytujú v spotrebnom koši, a teda všetky druhy mlieka, obrovské množstvo druhov chleba, maslo, čerstvé mäso, sladkovodné ryby. To by mohlo podľa premiéra pomôcť slovenským dodávateľom, aj keď to môže niekomu v zahraničí zdvíhať mandle, vláda nechce bojovať proti našim ľuďom, proti našim výrobcom.

„Uvažovali sme aj o zelenine a ovocí, ale tam ceny klesajú podľa sezónnosti. Báli sme sa, že by obchodníci vymýšľali. Pri zelenine a ovocí nie je možné ceny sledovať,“ doplnil v relácii V politike.

Na kontrolu dodržiavania duálnych cenoviek nasadí vláda podľa Roberta Fica skupinu ľudí, ktorá to bude kontrolovať. „Vieme vytvoriť veľký tlak na to, aby to dodržiavali, no ako som vnímal reťazce i obchody, majú záujem, pretože ich zaujíma cena a marža, akú majú, pretože DPH vracajú. Budú sa musieť prispôsobiť,“ povedal v TA3 s tým, že budú dávať tiež veľký pozor na prebaľovanie mäsa či jeho zmrazovanie. Majú v pláne zapojiť aj ľudí, ktorí chodia často do obchodov a dodržiavanie, resp. nedodržiavanie budú hlásiť.

Premiér Fico však v relácii V politike načrtol i jeden fenomén, ktorý podľa neho na Slovensku máme. Ide o to, či chcú ľudia na Slovensku skutočne pracovať. „Existuje príklad, keď prišla agentúra s ponukou práce za 800 eur a z 50 až 60 uchádzačov sa 40 spýtalo "prečo ja?“ a len dvaja ponuku prijali," povedal. Na Slovensku je podľa neho nízka mobilita pracovnej sily, pretože ľudia bývajú v bytoch či domoch, na ktoré sú zvyknutí.

„Musíme o tom hovoriť, pretože sú ľudia, ktorí pracovať chcú, no prácu pre nich nemáme, a aj preto budeme pomáhať menej rozvinutým okresom,“ povedal na záver. Dodal, že nezamestnanosť sa znižuje, za vlády Ivety Radičovej bola na úrovni 14,5 percenta, teraz sme pri hranici 11 percent a v roku 2017 očakávajú, že bude pokorená magická hranica 10 percent.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #Potraviny #Robert Fico #DPH