Po autách televízory. Brusel preskúma, či nešvindľujú pri teste spotreby

Európska komisia preskúma dve štúdie, ktoré naznačujú softvérovú manipuláciu s testami spotreby energie u televízorov. Informuje o tom server BBC.

02.10.2015 11:39
debata (2)

Správa prichádza v čase, keď sa automobilka Volkswagen potýka s rozsiahlym škandálom týkajúcim sa softvéru umožňujúceho manipuláciu s emisnými testami naftových vozidiel.

Prvá štúdia tvrdí, že niektoré televízory spoločnosti Samsung vykazujú pri štandardizovaných testoch pokles spotreby energie o takmer polovicu. Samsung však akékoľvek pochybenia popiera. Druhá štúdia obviňuje nemenovaného výrobcu, že jeho televízory pri testovaní upravujú úroveň jasu, píše BBC.

„Obe (štúdie) preskúmame,“ povedala BBC hovorkyňa komisie Anna-Kaisa Itkonenová. „V prvom rade preveríme, či tento problém existuje,“ dodala. Upozornila, že komisia zatiaľ nezačala oficiálne vyšetrovanie.

Údaje o spotrebe televízorov sú podľa BBC založené na desaťminútovom testovacom videu. Testovanie vykonávajú samotní výrobcovia, výsledky však môžu kontrolovať regulačné orgány v členských krajinách Európskej únie.

Štúdia konzorcia mimovládnych organizácií ComplianTV tvrdí, že testovanie jedného z televízorov spoločnosti Samsung ukázalo, že spotreba počas prvej minúty od spustenia testovacieho videa klesla zo 70 wattov na približne 39 wattov. „To nie je normálne,“ uviedol Richard Kay, hovorca britskej mimovládnej organizácie Energy Saving Trust, ktorá je súčasťou ComplianTV. Dodal však, že ComplianTV nemá „žiaden dôkaz naznačujúci obvinenia, že Samsung má technológiu, ktorá dokáže rozoznať, že prebieha testovanie“.

Samsung dôrazne odmietol podozrenie, že jeho televízory sú nastavené tak, aby manipulovali s testami spotreby energie. Za rozdiely v spotrebe podľa firmy je funkcia motion lighting, ktorá reguluje podsvietenie obrazovky a ktorá funguje v laboratórnych i reálnych podmienkach.

Výsledky prieskumu ComplianTV navyše podľa informácií z minulého týždňa ukázali, že deklarované údaje o spotrebe televízorov na európskom trhu vo výraznej väčšine prípadov zodpovedajú skutočnosti. Juraj Krivošík zo Strediska pre efektívne využívanie energie však nevylúčil, že niektoré modely televízorov aj iné elektroniky môžu obsahovať softvér, ktorý zlepší výsledky spotreby v čase testovania.

Nemecký automobilový koncern Volkswagen minulý týždeň priznal, že do približne 11 miliónov naftových áut na celom svete inštaloval softvér umožňujúci manipulovať s emisnými testami. Automobily preto mohli pri testoch vykazovať nižšie emisie než pri bežnej prevádzke.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Volkswagen #televízor