Počiatek po kritike stiahol návrh nového stavebného zákona

Návrh nového stavebného zákona minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Ján Počiatek v utorok stiahol z parlamentu počas rozpravy v druhom čítaní. Urobil tak po kritike obsahu zákona z radov opozície.

22.09.2015 21:06
debata (4)

„Beriem späť z legislatívneho procesu vládny návrh zákona o územnom plánovaní a výstavbe (stavebný zákon),“ oznámil Počiatek.

„Budeme sa snažiť, samozrejme, hľadať konsenzus ďalej, pretože si myslím, že tento zákon je tak významný a nemal byť vôbec predmetom primitívnych politických diskusií, ako to predviedol pán poslanec Hraško,“ uviedol minister. Zároveň vyzval tých, ktorí majú k nemu čo povedať k ďalšej diskusii o stavebnom zákone. Za pozitívum označil, že viacerí konštatovali, že zákon je posunom vpred. „Stále verím, že kvalita zákona preváži nad ambíciami zúčastnených pozerať sa na vlastné záujmy a najmä nad ambíciami politikov predvádzať sa za každú cenu,“ dodal Počiatek. Nový stavebný zákon mal nadobudnúť účinnosť 1. júla 2016.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini o 18:00 prerušil rokovanie štvrtého dňa 54. schôdze parlamentu, keďže začal rokovať výbor pre európske záležitosti za účasti premiéra Roberta Fica pred bruselským samitom.

Tvrdej kritike podrobil návrh stavebného zákona najmä poslanec Igor Hraško (OĽaNO), ktorý v parlamente predložil rozsiahly pozmeňujúci návrh na 25 stranách. Predložený návrh podľa neho nebol dobrý, o čom svedčí množstvo pripomienok stavovských organizácií. Navrhol presunúť návrh zákona na ďalšiu schôdzu.

Počiatek pred rozpravou k návrhu zákona o ňom povedal, že má urýchliť a zvýšiť efektívnosť výstavby. „Nový zákon si kladie za cieľ riešiť aktuálny celospoločenský problém zníženia úrovne disciplíny vo výstavbe,“ povedal Počiatek. Do návrhu zákona, ktorý mal nahradiť súčasný z roku 1976, boli podľa ministra zapracované nové mechanizmy pre zefektívnenie procesných postupov, ako aj nástroje postupnej eliminácie dôsledkov živelného, nelegálneho osídľovania niektorých území.

„Návrh zákona rozširuje povinnosť mať územný plán na všetky obce. Zavádza taktiež zastavovací plán, ktorý má obsahovať podrobné lokálne zastavovacie podmienky a nahradiť terajšie ad hoc rozhodovania stavebných úradov o umiestnení stavby v správnom konaní,“ priblížil Počiatek. Pri drobných stavbách malo byť konanie zrušené úplne a pri jednoduchých stavbách sa malo spojiť so stavebným povoľovaním do jediného konania. Ministerstvo od toho očakávalo zjednodušenie a skrátenie schvaľovacieho procesu stavieb. Návrh tiež spresňoval postup stavebných úradov pri nepovolených stavbách, najmä ich presným definovaním a zohľadnením účasti investora na porušení zákona.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #stavebný zákon #stavebníctvo
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy