„Trend medziročného poklesu spotreby elektriny na Slovensku pokračoval aj v minulom roku. Minuloročná spotreba na úrovni 28 355 gigawatthodín predstavuje oproti spotrebe v predchádzajúcom roku pokles o 326 gigawatthodín,“ uviedlo ministerstvo vo svojej pravidelnej správe o výsledkoch monitorovania bezpečnosti dodávok elektriny.
Slovensko si ešte stále musí počkať, kým dosiahne sebestačnosť vo výrobe elektriny. Rezort hospodárstva predpokladá, že v tomto a budúcom roku sa budeme musieť ešte spoliehať na dovoz elektriny zo zahraničia. Po uvedení dvoch nových jadrových blokov Atómovej elektrárne Mochovce by sa mala situácia zlepšiť. V roku 2020 by malo Slovensko dokonca vyrobiť necelých 37 terawatthodín elektriny a spotrebovať len približne 31 terawatthodín elektriny.
"Produkciou mochoveckých blokov nastane prebytková bilancia výroby elektriny na Slovensku, ktorá bude limitovaná iba prenosovou schopnosťou vedení, pričom rozhodujúcim limitujúcim miestom bude medzištátny profil Slovensko – Maďarsko,“ upozornilo ministerstvo, podľa ktorého bez výstavby nových 400-kilovoltových vedení medzi Slovenskom a Maďarskom a pri ďalšom náraste cezhraničných prenosov elektriny cez naše územie môže nastať stav, kedy by mohol byť sieťovo limitovaný export elektriny zo Slovenska.
Výroba elektriny v roku 2014 v porovnaní s predchádzajúcim rokom poklesla o zhruba 5 % na 27,3 terawatthodín. „Deficit v pokrývaní spotreby bol zabezpečený zvýšeným importom elektriny predovšetkým zo smeru Česká republika a Poľsko,“ dodal rezort hospodárstva.
V porovnaní s ostatnými tromi rokmi stúpol dovoz elektriny na 4 % z celkovej ročnej spotreby elektriny. „Je nanajvýš pravdepodobné, že sa na tejto skutočnosti podpísali ekonomické súvislosti, a to hlavne nesúlad medzi cenou elektriny a cenou primárnych zdrojov na jej výrobu, respektíve výškou prevádzkových nákladov na strane zdrojov na výrobu elektriny,“ konštatoval rezort hospodárstva.
Ministerstvo konštatovalo, že slovenskí odberatelia mali zabezpečenú bezpečnú a spoľahlivú dodávku elektrinu v uplynulom období. Aj napriek tomu je podľa rezortu hospodárstva potrebné v nasledujúcich rokoch venovať zvýšenú pozornosť koordinovanému rozvoju slovenskej elektrizačnej sústavy.
„Z pohľadu celkovej bilancie elektriny a zabezpečenia primeranej úrovne prevádzkovej bezpečnosti a spoľahlivosti regulačnej oblasti Slovenska bude rozhodujúce dobudovanie rozostavaných blokov v Mochovciach a či budú aj naďalej neprevádzkované flexibilné paroplynové elektrárne v Malženiciach a v Bratislave. Nemenej dôležitou skutočnosťou je i avizované trvalé odstavenie dvoch tepelných blokov v Novákoch a vo Vojanoch,“ uzavrelo ministerstvo.