Diaľnica mení ráz Kysúc. Má už druhý tunel

Takmer 900 metrov dlhý tunel Poľana na kysuckej diaľnici D3 pri hranici s Poľskom razili baníci 15 mesiacov. Výstavba 12-kilometrovej diaľnice, ktorá sa buduje v polprofile, patrí medzi najnáročnejšie a finančne nákladné. Väčšina úseku bude stáť na mostoch a prechádzať cez dva tunely.

07.09.2015 13:55 , aktualizované: 20:00
Tunel Poľana Foto: ,
Tunel Poľana na kysuckej D3 razili baníci 15 mesiacov.
debata (11)
„Tento mimoriadne kopcovitý terén je síce pekný na prechádzky, ale veľmi komplikovaný na výstavbu. Viete tu nájsť technické unikáty, čo sa týka diaľničnej siete Slovenska – napríklad 78 metrov vysoký pilier, na ktorom bude most. Je tu neskutočne veľa mostov. V zásade po rovinatom teréne ani nejdete. Považujeme to však za veľmi kľúčové vybudovať. Sme radi, že zatiaľ sa nám to darí v rámci termínov. A do dvoch rokov aj tento úsek bude otvorený a bude slúžiť motoristom,“ povedal v pondelok štátny tajomník ministerstva dopravy Viktor Stromček.

Okrem tunela Poľana, ktorý baníci prerazili v pondelok, je od konca júna prerazený aj o polovicu kratší tunel Svrčinovec (420 metrov) a v teréne nad obcami Svrčinovec, Čierne a Skalité vidieť postupne pribúdať mosty. „Táto dolina bude už úplne iná. Diaľnica ide ako taká vlna cez celú dolinu. Dá sa povedať, že v každej fáze výstavby sa to dotýka života ľudí. Či už sú to pracovné príležitosti, využívané sú naše ubytovacie a stravovacie kapacity. A keď bude diaľnica dostavaná, zlepší sa kvalita života, pretože to odbremení obec od hustej dopravy,“ mieni starostka Skalitého Andrea Šimurdová.

Podľa šéfa Výskumného ústavu dopravného Ľubomíra Palčáka sa na diaľničný úsek na severe Kysúc po jeho dobudovaní presunie tranzitná doprava dosiaľ prechádzajúca centrami obcí, a zároveň pribudnú vozidlá, ktoré na ceste do Poľska využívajú iné hraničné priechody vo Svrčinovci či v Trstenej. „Myslím si, že na tento úsek čakajú aj podnikatelia, hlavne z priľahlých regiónov, keďže tu je po súčasnej ceste vylúčená nákladná doprava,“ dodal.

Diaľnica sa pri hranici s Poľskom buduje od októbra 2013 a zmluvné skončenie výstavby je naplánované pred koncom roka 2016. Cena za výstavbu je takmer 330 miliónov eur, úsek sa financuje z eurofondov. Spolu 12 kilometrov dlhá diaľnica vrátane oboch tunelov sa buduje len v polovičnom profile, ktorý zatiaľ vyhovuje súčasnému dopravnému dopytu v území. „Všetko je to otázka intenzity dopravy, verím tomu, že časom tento úsek tak zatraktívnie, že bude efektívne dobudovať aj druhý profil tak, aby sme aj na tomto mieste dosiahli diaľnicu v plnom profile,“ povedal riaditeľ Národnej diaľničnej spoločnosti Milan Gajdoš.

Podľa starostky Svrčinovca Renáty Majchrákovej je však tiež podstatné, aby pokračovala výstavba nadväzujúcich úsekov D3 medzi Žilinou, Čadcou a Svrčinovcom. „Zaujíma nás najmä, kedy sa začne budovať časť diaľnice Čadca, Bukov – Svrčinovec. Pre nás má význam otvorenie diaľnice od Čadce až po Skalité,“ povedala. To však nebude možné, keďže verejné obstarávanie na zhotoviteľa diaľnice z Čadce do Svrčinovca ešte nebolo skončené. „Predpokladám, že v priebehu najbližších mesiacov sa podarí dokončiť verejné obstarávanie tak, aby v nasledujúcej stavebnej sezóne už aj na tomto úseku boli stavebné mechanizmy,“ uviedol Gajdoš s tým, že úsek medzi Čadcou a Svrčinovcom má byť podľa predpokladov hotový do roku 2019.

Diaľnica D3 sa začína pri Žiline, v križovatke Dolný Hričov s diaľnicou D1, odkiaľ pokračuje cez Kysuce až k hranici s Poľskom v Skalitom. Po výstavbe má byť dlhá takmer 60 kilometrov. Vo výstavbe je od roku 1996. Kedy bude definitívne dobudovaná? „Dnes, keď hovoríme, že vo výstavbe, v prevádzke a v tendrovaní máme takmer dve tretiny úseku diaľnice D3, zostávajú nám dva úseky medzi Čadcou a Žilinou, kde dnes je príprava v plnom prúde. Ale o termínoch definitívneho dokončenia diaľnice D3 bude možné reálnejšie hovoriť až v momente, keď sa začne samotná výstavba týchto úsekov,“ povedal šéf Národnej diaľničnej spoločnosti.

© Autorské práva vyhradené

11 debata chyba
Viac na túto tému: #tunel #Kysuce #D3