FNM končí, jeho kompetencie prejdú na ministerstvo

Fond národného majetku SR (FNM) bude od nového roka minulosťou. V stredu o tom rozhodol vládny kabinet.

26.08.2015 13:47 , aktualizované: 15:56
FNM, Fond národného majetku Foto: ,
Ilustračné foto
debata (2)

Fond národného majetku SR (FNM) bude od nového roka minulosťou. V stredu o tom rozhodol vládny kabinet. "FNM prestal plniť svoju základnú úlohu v procese privatizácie. Nakoľko sa do budúcna nepredpokladá privatizácia majetku štátu v rozsahu, v akom sa vykonávala v súvislosti s transformačnými procesmi v minulosti, nie je teda ani potrebná existencia osobitného subjektu určeného na výkon privatizačnej činnosti,“ uviedlo ministerstvo hospodárstva, ktorý zákon o zrušení fondu pripravilo.

Úlohy a kompetencie FNM, ktoré sa v súčasnosti sústreďujú najmä na podnikanie obchodných spoločností, prevezme ministerstvo hospodárstva. V pôvodnej verzii návrhu zákona sa uvažovalo, že záväzky zo súdnych sporov voči FNM vo výške viac ako 400 miliónov eur, z vydaných dlhopisov, vysporiadavanie reštitučných a iných privatizačných záväzkov a ručenia FNM za rôzne záväzky prevezme nová Správcovská agentúra. Nakoniec sa však vláda rozhodla, že túto agentúru nebude zakladať.

„Všetko bude mať na starosti ministerstvo hospodárstva. Nie je potrebné v tomto okamihu vytvárať nejaké správcovské agentúry, ktoré by mali urobiť poriadok zo zostatkami vo FNM. Takže bez náhrady sa ruší FNM od 1. januára 2016. Urobili sme to, čo sme sľúbili,“ uviedol na tlačovej besede po rokovaní vlády premiér Robert Fico.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #FNM