S Čínou hlboko padajú aj ceny ropy

Svetové ceny ropy v pondelok zostúpili na nové minimá za zhruba šesť a pol roka, a nadviazali tak na prepad z predošlého týždňa.

24.08.2015 12:27
debata (25)

Ropný trh naďalej zrážajú obavy, že spomaľujúca čínska ekonomika povedie k slabšiemu dopytu po tejto strategickej surovine, ktorej je globálnom trhu už určitý čas nadbytok. Pokles cien sa počas dňa zrýchľoval pod vplyvom ďalšieho prepadu čínskych akciových trhov.

Severomorská ropa Brent v pondelok predpoludním zostúpila o viac než dva doláre až na 43,28 dolára za barel, čo bola jej najnižšia hodnota od marca 2009. Neskôr sa pohybovala okolo 43,60 USD.

Americká ľahká ropa oslabila prvýkrát od februára 2009 pod 39 dolárov za barel. Minulý týždeň sa jej cena znížila už ôsmy týždeň za sebou, čo bol jej najdlhší pokles od roku 1986.

Čínske akciové indexy v pondelok spadli o viac ako osem percent, najvýraznejšie za osem rokov. „V dnešnom poklese to nie je o situácii na ropnom trhu. Všetko sa točí okolo Číny,“ povedal agentúre Reuters ropný analytik Carsten Fritsch z nemeckej Commerzbank. „Vládnu obavy z tvrdého pristátia (čínskej ekonomiky) a z toho, že sa Pekingu situácia vymkne z rúk,“ dodal.

Ceny ropy od júna klesli zhruba o tretinu. Nadol ich zráža rastúci previs ponuky nad dopytom a rekordne vysoká úroveň zásob. Ropný kartel OPEC na čele so Saudskou Arábiou na pokles cien nereaguje znížením ťažby, ale naopak, ťažbou na rekordnej úrovni, aby bránil svoj podiel na trhu pred náporom prudko zvýšenej produkcie z bridlicových ložísk v USA.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #ropa #Čína #OPEC